90XB08DN-BDS020
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
5 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
HDMI, Thunderbolt 4, SD/Micro SD, USB-A, RJ-45, UK power cord
  • BUILT-IN more monitor connectivity
  • Enables eight connections to peripherals at the same time
  • One click to wake up your laptop with monitors
  • Update laptop software remotely
  • Power up to 90W
  • Enjoy up to 10 Gbps data transfer speeds and charging via a USB-A or USB-C connection
More Information
Product colour Black
SKU 90XB08DN-BDS020
EAN 4711387471982
Manufacturer ASUS
Availability Y
Compact productivity magic
Compact productivity magic
Triple 4K display support and dual HDMI 2.1
Unparalleled 8K visuals
Unparalleled 8K visuals
Simultaneous multi-device connections
Faster data transfers
Faster data transfers
High-speed data transfers are facilitated with 2.5 G Ethernet and Thunderbolt™ 4 connectivity, even for large files, allowing users to get more done in less time. For example, 12 seconds is all it takes to transfer a 20 GB image file. The UFP Thunderbolt™ 4 port offers up to 96 W passthrough charging. The ASUS Triple 4K Thunderbolt™ 4 Dock also makes it easy for IT administrators to manage company assets and keep information safe with MAC address pass-through3, remote port-disablement, and Wake-on-LAN.
Compact design, a well-organised workstation
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity2
Host interfaceThunderbolt 4
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity2
HDMI version2.1
Microphone inNo
Headphone outputs0
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to96 W
Thunderbolt 4 ports quantity1
Network
Wake-on-LAN readyYes
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000,2500 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported3
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedYes
Cable lock slotYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash), SD
Cable lock slot typeKensington
Housing materialMetal, Plastic
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Cable lock slotYes
Storage
Card reader integratedYes
Power
Power source typeDC
Output voltage20 V
Output current7.5 A
Power supply150 W
Software
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 11
Mac operating systems supportedYes
Weight & dimensions
Weight335 g
Width185 mm
Depth80 mm
Height21 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
AC adapter includedYes
Quantity per pack1 pc(s)
Write Your Own Review
You're reviewing:ASUS Triple 4K Thunderbolt 4 Dock DC500 Wired Black
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...