| SKU | 40BA0265UK |
|---|---|
| EAN | 0195892112884 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
New Generation Docking Station Power House. The robust way to maximize productivity and the workspace, the brand new ThinkPad® Thunderbolt™ 5 Smart Dock 7500 is the flagship in our new series of docks offering a smarter way to work. Capable of driving up to three 8K 60Hz displays and up to 120Gbps data speeds, the dock ushers in the next generation of Intel® Thunderbolt™ 5 connectivity for commercial users and new generation cloud-based management console powered by AWS for IT managers.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | Thunderbolt 5 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 180 W |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Performance | |
| Number of displays supported | 4 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Colour name | Eclipse Black |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Storage | |
| Power | |
| Power supply | 265 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 585 g |
| Width | 235 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Package weight | 1.73 kg |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 74 mm |
| Design | |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.73 kg |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 74 mm |