Only
£440.89
£367.41
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
3 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
ThinkPad 1 TB M.2 PCIe Gen4*4 OPAL 2242 internal SSD Gen 2
- 1TB storage capacity
- M.2 PCIe Gen4*4 interface
- 2242 form factor
- Qualified on selected ThinkPad notebooks
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 1000 GB |
| Component for | Notebook |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SKU | 4XB1N36073 |
| EAN | 0195892095194 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
ThinkPad 1 TB M.2 PCIe Gen4*4 OPAL 2242 internal SSD Gen 2 is a good choice to upgrade your ThinkPad devices. It is qualified on selected ThinkPad notebooks with one-year warranty.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Laptop |
| SSD capacity | 1 TB |
| Certification | UL/ CE/ RCM/ KCC/ BSMI/ China RoHS/ CB/ EC Declaration of Conformity |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL/ CE/ RCM/ KCC/ BSMI/ China RoHS/ CB/ EC Declaration of Conformity |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Laptop |
| SSD capacity | 1 TB |
| Design | |
| Component for | Laptop |
| Certification | UL/ CE/ RCM/ KCC/ BSMI/ China RoHS/ CB/ EC Declaration of Conformity |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 42 mm |
| Weight | 3.6 g |
| Height | 1.35 mm |
| Depth | 22 mm |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| SSD form factor | M.2 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 1 year(s) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £361.82 £301.52 -
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £361.82 £301.52 -
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £373.30 £311.08 -
Lexar NQ790 4 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NANDOnly £598.80 £499.00 -
Kioxia PM7-V 1.6 TB 2.5" SAS BiCS FLASH TLCOnly £550.57 £458.81 -
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSDOnly £397.75 £331.46 -
Epson C12C936671 internal solid state drive 960 GBOnly £542.41 £452.01 -
Kingston Technology 4000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINKOnly £423.89 £353.24 -
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state drive 3.5" 480 GB Serial ATA III 3D TLCOnly £614.11 £511.76 -
HPE 1.92TB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSDOnly £404.72 £337.27 -
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state drive 3.5" 240 GB Serial ATA IIIOnly £494.50 £412.08 -
RecommendedKingston Technology 3840G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSDOnly £392.46 £327.05 -
Kioxia CD8-R 3.84 TB 2.5" PCI Express 4.0 NVMe BiCS FLASH TLCOnly £580.64 £483.87 -
NewKingston Technology 2T FURY RENEGADE G5 M.2 2280 NVMe SSDOnly £529.61 £441.34 -
BestsellerKingston Technology 4000G NV3 M.2 2280 NVMe SSDOnly £632.11 £526.76 -
PopularPanasonic FZ-VSD55152U internal solid state drive 512 GBOnly £420.14 £350.12
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state...
Only
£440.89
£367.41
|
Popular
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
Only
£494.50
£412.08
|
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state...
Only
£614.11
£511.76
|
Bestseller
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
Only
£397.75
£331.46
|
Hot Product
HPE 1.92TB SATA 6G Read Intensive SFF...
Only
£404.72
£337.27
|
New
Epson C12C936671 internal solid state...
Only
£542.41
£452.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB1N36073
|
4XB7A13625
|
4XB7A13626
|
P40503-B21
|
P40499-B21
|
C12C936671
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
Epson
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
N/A
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
TLC
|
N/A
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
200GB to 250GB
|
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server
|
Printer
|
| SSD form factor |
M.2
|
3.5"
|
3.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|

