- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | Serial ATA |
| SKU | P40503-B21 |
| EAN | 0190017508931 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE SATA Mixed Use Solid State Drives are ideal for big data analytics, cloud computing, active archiving, database applications, and data warehousing.
Achieve higher IOPS to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Support 6 Gb/s SATA
HPE Multi Vendor SSDs Offer Longer SKU Lifecycles and Immediate Availability on SATA SSDs.
HPE enhanced its extensive SSD portfolio with a Multi Vendor SSD SKU offering that allows for extended SKU lifecycles, immediately available supply and preferably priced SATA SSDs.
HPE Multi Vendor SSD offering ensures the SATA SSD selected, delivers the minimum level of performance published, or better.
Hewlett Packard Enterprise Solid State Drives are rigorously tested 3.35 million hours in various environments to achieve the quality standards you need.
What is new supporting point:
Offering 480 GB, 960 GB, 1.92 TB, and 3.84 TB storage capacities on selected models of SATA SSDs.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 960 GB |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 3.4 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 3.93 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 960 GB |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
| Width | 146.1 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 139.7 mm |
| Depth | 222.3 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
-
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £361.82 £301.52 -
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £373.30 £311.08 -
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 4.0Only £440.89 £367.41 -
Kioxia LSF10Z002TG8 internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe QLCOnly £331.74 £276.45 -
Kingston Technology 4000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINKOnly £423.89 £353.24 -
Micron 7500 PRO 1.92 TB U.3 PCI Express 4.0 NVMe 3D TLC NANDOnly £334.40 £278.67 -
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state drive 3.5" 240 GB Serial ATA IIIOnly £494.50 £412.08 -
Epson C12C936671 internal solid state drive 960 GBOnly £542.41 £452.01 -
Kingston Technology 4096G KC3000 M.2 2280 NVMe SSDOnly £392.41 £327.01 -
NewKingston Technology 2000G NV3 M.2 2230 NVMe SSDOnly £352.68 £293.90 -
RecommendedKingston Technology 2T FURY RENEGADE G5 M.2 2280 NVMe SSDOnly £522.77 £435.64 -
PopularPanasonic FZ-VSD55152U internal solid state drive 512 GBOnly £420.14 £350.12 -
BestsellerSamsung 990 PRO 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe V-NAND MLCOnly £420.68 £350.57
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
Only
£397.75
£331.46
|
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
Only
£494.50
£412.08
|
Hot Product
Kingston Technology 4096G KC3000 M.2 2...
Only
£392.41
£327.01
|
New
Epson C12C936671 internal solid state...
Only
£542.41
£452.01
|
Popular
Panasonic FZ-VSD55152U internal solid...
Only
£420.14
£350.12
|
Bestseller
Samsung 990 PRO 2 TB M.2 PCI Express 4...
Only
£420.68
£350.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P40503-B21
|
4XB7A13625
|
SKC3000D/4096G
|
C12C936671
|
FZ-VSD55152U
|
MZ-V9P2T0BW
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Epson
|
Panasonic
|
Samsung
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
PCI Express 4.0
|
N/A
|
N/A
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
200GB to 250GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
500GB to 800GB
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
Printer
|
Notebook
|
PC/Game console
|
| SSD form factor |
N/A
|
3.5"
|
M.2
|
N/A
|
N/A
|
M.2
|


