Only
£392.46
£327.05
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Out of stock
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
3840G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSD
- Designed for data center environments
- Hardware-based power loss protection
- Latency and IOPS consistency
- AES 256-bit encryption with DC600ME
- Capacities of up to 7.68TB*
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| SSD capacity | 3840 GB |
| SKU | SEDC600M/3840G |
| EAN | 0740617334975 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | N |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Kingston’s DC600M and DC600ME SSDs are fourth-generation data center SATA 3.0, 6Gbps SSDs utilising 3D TLC NAND intended for “mixed use” server workloads. Both are well suited for a wide variety of server applications and include on-board power loss protection via hold-up capacitors. DC600M and DC600ME are designed to protect data against unexpected power failure and to ensure the drive will successfully reinitialise on the next power-up of the system. Designed to deliver low latency and IO consistency for system integrators, hyperscale data centers and cloud service providers.
DC600ME features AES 256-bit encryption and supports TCG OPAL 2.0 security standards.
Capacities available from 480GB–7.68TB* to meet your data storage requirements.
Designed for data center environments
Optimised to meet the high demands of server RAID applications with low latency and IO consistency as the key design criteria.
Hardware-based PLP
Power loss capacitors to protect user data against unexpected power loss and enhance performance.
Delivers excellent quality of service (QoS)*
Optimised performance predictability to meet
service-level agreements (SLAs).
AES 256-bit Encryption with DC600ME
Protect sensitive data with support for AES 256-bit hardware-based encryption and TCG Opal 2.0 security standards with DC600ME.
Capacities up to 7.68TB
Upgrade and manage storage with capacities up to 7.68TB.*
DC600ME features AES 256-bit encryption and supports TCG OPAL 2.0 security standards.
Capacities available from 480GB–7.68TB* to meet your data storage requirements.
Designed for data center environments
Optimised to meet the high demands of server RAID applications with low latency and IO consistency as the key design criteria.
Hardware-based PLP
Power loss capacitors to protect user data against unexpected power loss and enhance performance.
Delivers excellent quality of service (QoS)*
Optimised performance predictability to meet
service-level agreements (SLAs).
AES 256-bit Encryption with DC600ME
Protect sensitive data with support for AES 256-bit hardware-based encryption and TCG Opal 2.0 security standards with DC600ME.
Capacities up to 7.68TB
Upgrade and manage storage with capacities up to 7.68TB.*
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 59000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 200 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| TBW rating | 7008 |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 59000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 200 µs |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| H/W PLP function | Yes |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Power | |
| Power consumption (average) | 1.45 W |
| Power consumption (write) | 3.6 W |
| Power consumption (read) | 1.6 W |
| Power consumption (idle) | 1.3 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| TBW rating | 7008 |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 59000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 200 µs |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 71 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.1 mm |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 9.14 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 93.2 g |
| Packaging data | |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 9.14 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 93.2 g |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.01 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Hardware encryption | No |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.01 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 4.0Only £440.89 £367.41 -
MSI SPATIUM M571 DLP PCIe 5.0 NVMe M.2 2TB PCI Express 5.0 3D NANDOnly £316.74 £263.95 -
SanDisk SN850P 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMeOnly £751.22 £626.02 -
Epson C12C936671 internal solid state drive 960 GBOnly £542.41 £452.01 -
Lexar NQ790 4 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NANDOnly £573.24 £477.70 -
PopularLenovo 4XB7A13625 internal solid state drive 3.5" 240 GB Serial ATA IIIOnly £494.50 £412.08 -
BestsellerKingston Technology 2T FURY RENEGADE G5 M.2 2280 NVMe SSDOnly £515.66 £429.72 -
RecommendedKingston Technology 4096G KC3000 M.2 2280 NVMe SSDOnly £638.71 £532.26 -
Samsung 9100 PRO PCIe® 5.0 NVMe™ M.2 SSD - 1 TBOnly £319.91 £266.59 -
NewKingston Technology 2000G NV3 M.2 2230 NVMe SSDOnly £347.89 £289.91
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
Only
£494.50
£412.08
|
Recommended
Kingston Technology 4096G KC3000 M.2 2...
Only
£638.71
£532.26
|
Epson C12C936671 internal solid state...
Only
£542.41
£452.01
|
SanDisk SN850P 2 TB M.2 PCI Express 4....
Only
£751.22
£626.02
|
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state...
Only
£440.89
£367.41
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB7A13625
|
SKC3000D/4096G
|
C12C936671
|
WDBBYV0020BNC-WRSN
|
4XB1N36073
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Epson
|
Sandisk
|
Lenovo
|
| Interface |
N/A
|
PCI Express 4.0
|
N/A
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
200GB to 250GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC/notebook
|
Printer
|
Game console
|
Notebook
|
| SSD form factor |
3.5"
|
M.2
|
N/A
|
M.2
|
M.2
|
