Only
£621.67
£518.06
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
4000G NV3 M.2 2280 NVMe SSD
- Gen 4x4 NVMe PCIe performance
- Ideal for high-speed, low-power storage
- Capacities up to 4TB**
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | 3D NAND |
| SSD capacity | 4000 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | SNV3S/4000G |
| EAN | 0740617346602 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
For high-speed, low-power storage needs
Kingston’s NV3 PCIe 4.0 NVMe SSDs are next-gen storage solutions powered by a Gen 4x4 NVMe controller, delivering read/write speeds of up to 6,000/5,000MB/s*. They come in both compact, single-sided M.2 2280 (22x80mm) and 2230 (22x30mm) sizes to expand storage in small-form-factor systems like laptops and handheld gaming consoles*****. They offer lower power consumption and reduced heat, optimising your system's performance without compromising value. Available in capacities from 500GB– 4TB** to give you all the space you need for applications, documents, photos, videos, games and more.
Gen 4x4 NVMe PCIe performance
Upgrade your system with read/write speeds up to 6,000/5,000MB/s*.
Small size, big performance
NV3 2280 and 2230 easily integrate into thin laptops and ultra-small PCs with M.2 connectors and limited space.
Increased storage space
Available in a variety of high capacities up to 4TB**, providing ample space to store files, videos, documents, and games with room to spare.
Store more, play more
With NV3 2230 upgrade compatible handheld gaming systems to get in the game faster*****.
Kingston’s NV3 PCIe 4.0 NVMe SSDs are next-gen storage solutions powered by a Gen 4x4 NVMe controller, delivering read/write speeds of up to 6,000/5,000MB/s*. They come in both compact, single-sided M.2 2280 (22x80mm) and 2230 (22x30mm) sizes to expand storage in small-form-factor systems like laptops and handheld gaming consoles*****. They offer lower power consumption and reduced heat, optimising your system's performance without compromising value. Available in capacities from 500GB– 4TB** to give you all the space you need for applications, documents, photos, videos, games and more.
Gen 4x4 NVMe PCIe performance
Upgrade your system with read/write speeds up to 6,000/5,000MB/s*.
Small size, big performance
NV3 2280 and 2230 easily integrate into thin laptops and ultra-small PCs with M.2 connectors and limited space.
Increased storage space
Available in a variety of high capacities up to 4TB**, providing ample space to store files, videos, documents, and games with room to spare.
Store more, play more
With NV3 2230 upgrade compatible handheld gaming systems to get in the game faster*****.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 1280 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 1280 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Read speed | 6000 MB/s |
| Write speed | 5000 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 22 mm |
| Weight | 6.9 g |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80 mm |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 8.38 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 30.41 g |
| Packaging data | |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 8.38 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 30.41 g |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 382.13 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 10 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 10 G |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 382.13 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kioxia Exceria PRO G2 4 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe BiCS FLASH TLCOnly £748.06 £623.38 -
Lenovo 4XB7A90875 internal solid state drive 1.92 TB 2.5" Serial ATA III V-NAND TLCOnly £751.55 £626.29 -
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSDOnly £714.46 £595.38 -
NewKingston Technology 2T FURY RENEGADE G5 M.2 2280 NVMe SSDOnly £520.86 £434.05 -
Synology SNV5420-800G internal solid state drive 800 GB M.2 PCI Express 4.0 NVMeOnly £897.52 £747.93 -
HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Value SAS Multi Vendor SSDOnly £781.26 £651.05 -
Lexar NQ790 4 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NANDOnly £573.24 £477.70 -
Synology SNV5420-400G internal solid state drive 400 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £621.02 £517.52 -
Hot ProductKioxia CD8-R 3.84 TB 2.5" PCI Express 4.0 NVMe BiCS FLASH TLCOnly £580.64 £483.87 -
SanDisk SN850P M.2 4 TB PCI Express 4.0 NVMeOnly £860.65 £717.21 -
RecommendedKingston Technology 7680G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSDOnly £630.74 £525.62 -
Epson C12C936671 internal solid state drive 960 GBOnly £542.41 £452.01 -
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state drive 3.5" 480 GB Serial ATA III 3D TLCOnly £614.11 £511.76 -
BestsellerSamsung 990 PRO 4 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe V-NAND TLCOnly £873.19 £727.66
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology 4000G NV3 M.2 2280...
Only
£621.67
£518.06
|
Hot Product
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state...
Only
£614.11
£511.76
|
HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Va...
Only
£781.26
£651.05
|
Recommended
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mu...
Only
£714.46
£595.38
|
Popular
Epson C12C936671 internal solid state...
Only
£542.41
£452.01
|
New
Lenovo 4XB7A82259 internal solid state...
Only
£792.77
£660.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SNV3S/4000G
|
4XB7A13626
|
P40511-B21
|
P40504-B21
|
C12C936671
|
4XB7A82259
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
Epson
|
Lenovo
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
SAS
|
Serial ATA
|
N/A
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
3D NAND
|
3D TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
| SSD capacity |
N/A
|
400GB to 500GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Printer
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
M.2
|
3.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|
2.5"
|


