Only
£392.41
£327.01
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
47 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
4096G KC3000 M.2 2280 NVMe SSD
- PCIe 4.0 NVMe high-performance
- Upgrade with full capacities up to 4096GB**
- Compact M.2 2280 form factor
- Low profile graphene aluminium heat spreader
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | 3D TLC |
| SSD capacity | 4096 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | SKC3000D/4096G |
| EAN | 0740617324297 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Kingston KC3000 PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD delivers next-level performance using the latest Gen 4x4 NVMe controller and 3D TLC NAND. Upgrade the storage and reliability of your system to keep up with demanding workloads and experience better performance with software applications such as 3D rendering and 4K+ content creation. With formidable speeds up to 7,000MB/s* read/write, it ensures improved workflow in high-performance desktop and laptop PCs making it ideal for power users who require the fastest speeds on the market.
The compact M.2 2280 design fits seamlessly into motherboards and gives greater flexibility where high-power users appreciate responsiveness and superior loading times.
Full capacities available from 512GB–4096GB** to meet your data storage requirements.
PCIe 4.0 NVMe technology
Master intensive applications with speeds of up to 7,000/7,000MB/s* read/write.
Store more
Upgrade and manage storage with full capacities of up to 4096GB**.
Greater flexibility
Compact M.2 design fits easily into small-form-factor (SFF) systems, desktops and laptop PCs.
Low-profile graphene aluminium heat spreader
Exceptional thermal dissipation keeps your drive cool with maximum performance.
The compact M.2 2280 design fits seamlessly into motherboards and gives greater flexibility where high-power users appreciate responsiveness and superior loading times.
Full capacities available from 512GB–4096GB** to meet your data storage requirements.
PCIe 4.0 NVMe technology
Master intensive applications with speeds of up to 7,000/7,000MB/s* read/write.
Store more
Upgrade and manage storage with full capacities of up to 4096GB**.
Greater flexibility
Compact M.2 design fits easily into small-form-factor (SFF) systems, desktops and laptop PCs.
Low-profile graphene aluminium heat spreader
Exceptional thermal dissipation keeps your drive cool with maximum performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 7000 MB/s |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | Phison E18 |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 3200 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 7000 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 0.36 W |
| Power consumption (write) | 10.2 W |
| Power consumption (read) | 2.7 W |
| Power consumption (idle) | 0.005 W |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | Phison E18 |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 3200 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 7000 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| Cooling type | Heatsink |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Weight | 9.7 g |
| Height | 3.5 mm |
| Depth | 22 mm |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 8.38 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 34.03 g |
| Packaging data | |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 8.38 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 34.03 g |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 418.29 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | M.2 |
| Other features | |
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 418.29 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £361.82 £301.52 -
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £361.82 £301.52 -
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £373.30 £311.08 -
Kioxia LSF10Z002TG8 internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe QLCOnly £331.74 £276.45 -
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 4.0Only £440.89 £367.41 -
MSI SPATIUM M571 DLP PCIe 5.0 NVMe M.2 2TB PCI Express 5.0 3D NANDOnly £319.66 £266.38 -
Kioxia CD8-R 3.84 TB 2.5" PCI Express 4.0 NVMe BiCS FLASH TLCOnly £580.64 £483.87 -
Lexar NQ790 4 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NANDOnly £573.24 £477.70 -
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSDOnly £397.75 £331.46 -
Kingston Technology 4000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINKOnly £423.89 £353.24 -
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state drive 3.5" 240 GB Serial ATA IIIOnly £494.50 £412.08 -
Epson C12C936671 internal solid state drive 960 GBOnly £542.41 £452.01 -
RecommendedKingston Technology 2T FURY RENEGADE G5 M.2 2280 NVMe SSDOnly £525.70 £438.08 -
NewKingston Technology 2000G NV3 M.2 2230 NVMe SSDOnly £354.66 £295.55 -
PopularPanasonic FZ-VSD55152U internal solid state drive 512 GBOnly £420.14 £350.12 -
BestsellerSamsung 990 PRO 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe V-NAND MLCOnly £420.68 £350.57
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology 4096G KC3000 M.2 2...
Only
£392.41
£327.01
|
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
Only
£494.50
£412.08
|
New
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
Only
£397.75
£331.46
|
Recommended
Epson C12C936671 internal solid state...
Only
£542.41
£452.01
|
Popular
Panasonic FZ-VSD55152U internal solid...
Only
£420.14
£350.12
|
Bestseller
Samsung 990 PRO 2 TB M.2 PCI Express 4...
Only
£420.68
£350.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SKC3000D/4096G
|
4XB7A13625
|
P40503-B21
|
C12C936671
|
FZ-VSD55152U
|
MZ-V9P2T0BW
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Lenovo
|
HPE
|
Epson
|
Panasonic
|
Samsung
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
3D TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
| SSD capacity |
N/A
|
200GB to 250GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
500GB to 800GB
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Printer
|
Notebook
|
PC/Game console
|
| SSD form factor |
M.2
|
3.5"
|
2.5"
|
N/A
|
N/A
|
M.2
|




