40BC0100UK
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
6 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
ThinkPad USB4 Smart Dock 5500
  • The ThinkPad® USB4 Smart Dock 5500 With the latest USB4 technology, makes the connectivity performance quadrupled compare to USB-C 3.2 Gen 2, with up to 40 Gbps bandwidth, you can have up to either one Ultra-High Resolution 8K 60Hz Displays or two 4K 144Hz High Refresh Rate monitor setup to fully extend your Lenovo laptop to a compute platform with all different kinds of Peripheral Devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast charge to your laptop, you can expand the potential of your workspace with ease
  • Universal Dock Compatibility a cross different Operating System
More Information
SKU 40BC0100UK
EAN 0195892120483
Manufacturer Lenovo
Availability Y
PDF URLs View PDF
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB4
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
DisplayPort version1.4
USB4 ports quantity1
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported4
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
Cable lock slot typeKensington
Colour nameEclipse Black
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Product colourBlack
Cable lock slotYes
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeAC
Power supply100 W
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Weight472 g
Width218 mm
Depth80 mm
Height31.5 mm
Package weight1.04 kg
Package width240 mm
Package depth145 mm
Package height77 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package weight1.04 kg
Package width240 mm
Package depth145 mm
Package height77 mm
Packaging content
AC adapter includedYes
Warranty cardYes
Quantity per pack1 pc(s)
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Lenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black Lenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 W...
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...