Only
£342.36
£285.30
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
90 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
2TB
- BiCS FLASHTM
- NVMeTM 2.0c Technology
- M.2 2280 Form Factor
- PCIe® Gen5 x4
- SSD Utility Management Software
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| SSD capacity | 2000 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | LVD10Z002TG8 |
| EAN | 4582563859982 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | Y |
Get an enhanced PC experience with the all-new KIOXIA EXCERIA PLUS G4 SSD series featuring a state-of-the-art PCIe® 5.0 interface. Offering improved performance and up to 2TB of capacity for gamers and video editors, the EXCERIA PLUS G4 series delivers low power consumption and reduced heat generation.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| Features | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 2.0c |
| Sequential read speed (ATTO) | 10000 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 8200 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Power | |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 2.0c |
| Sequential read speed (ATTO) | 10000 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 8200 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.1 mm |
| Weight | 5.7 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80.2 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £361.82 £301.52 -
Kioxia Exceria G3 2 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe QLCOnly £282.89 £235.74 -
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 4 TBOnly £373.30 £311.08 -
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state drive 3.5" 240 GB Serial ATA IIIOnly £494.50 £412.08 -
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 4.0Only £440.89 £367.41 -
RecommendedKingston Technology 4096G KC3000 M.2 2280 NVMe SSDOnly £392.41 £327.01 -
Lexar NQ100 2 TB 2.5" Serial ATA IIIOnly £276.26 £230.22 -
Kioxia LSF10Z002TG8 internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe QLCOnly £331.74 £276.45 -
Kingston Technology 4000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINKOnly £423.89 £353.24 -
Lexar NS100 2 TB 2.5" Serial ATA IIIOnly £280.28 £233.57 -
MSI SPATIUM M571 DLP PCIe 5.0 NVMe M.2 2TB PCI Express 5.0 3D NANDOnly £317.89 £264.91 -
Micron 7500 PRO 1.92 TB U.3 PCI Express 4.0 NVMe 3D TLC NANDOnly £334.40 £278.67 -
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSDOnly £397.75 £331.46 -
Lexar NM620 M.2 2 TB PCI Express 4.0 3D TLC NAND NVMeOnly £262.73 £218.94 -
Panasonic FZ-VSD55152U internal solid state drive 512 GBOnly £420.14 £350.12 -
NewKingston Technology 2000G NV3 M.2 2230 NVMe SSDOnly £352.68 £293.90 -
Hot ProductSamsung 990 PRO 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe V-NAND MLCOnly £420.68 £350.57 -
BestsellerKingston Technology 2000G NV3 M.2 2280 NVMe SSDOnly £311.56 £259.63 -
PopularSamsung 870 EVO 1 TB 2.5" Serial ATA III V-NAND MLCOnly £281.83 £234.86
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kioxia LVD10Z002TG8 internal solid sta...
Only
£342.36
£285.30
|
Popular
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
Only
£494.50
£412.08
|
Lexar NS100 2 TB 2.5" Serial ATA...
Only
£280.28
£233.57
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 1 TB 2.5" Serial...
Only
£281.83
£234.86
|
New
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
Only
£397.75
£331.46
|
Recommended
Kingston Technology 4096G KC3000 M.2 2...
Only
£392.41
£327.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVD10Z002TG8
|
4XB7A13625
|
LNS100-2TRB
|
MZ-77E1T0B/EU
|
P40503-B21
|
SKC3000D/4096G
|
| Manufacturer |
KIOXIA
|
Lenovo
|
Lexar
|
Samsung
|
HPE
|
Kingston Technology
|
| Interface |
PCI Express 5.0
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
BiCS FLASH TLC
|
N/A
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
N/A
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
200GB to 250GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
N/A
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
PC
|
N/A
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
M.2
|
3.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|
M.2
|

