Only
£119.70
£99.75
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
7 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
8GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Unbuffered SODIMM CL46 1Rx16 1.1V 262-pin 16Gbit
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| SKU | KVR56S46BS6-8 |
| EAN | 0740617334074 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
KVR56S46BS6-8 8GB, 1Rx16 1G x 64-Bit, PC5-5600 CL46 262-Pin SODIMM
Kingston ValueRAM's KVR56S46BS6-8 is a 1G x 64-bit (8GB) DDR5-5600 CL46 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-5600 timing of 46-45-45 at 1.1V. Each 262-pin SODIMM uses gold contact fingers.
Features
Power Supply: VDD = 1.1V Typical
VDDQ = 1.1V Typical
VPP = 1.8V Typical
VDDSPD = 1.8V to 2.0V
On-Die ECC
PCB: Height 1.18” (30.00mm)
RoHS Compliant and Halogen-Free
Specification
Product Type
Memory Module
Capacity
8 GB
Memory Type
DDR5 SDRAM - SO-DIMM 262-pin
Upgrade Type
Generic
Data Integrity Check
On-die ECC
Speed
5600 MHz (PC5-44800)
Latency Timings
CL46 (46-45-45)
Features
Single rank, unbuffered
Voltage
1.1 V
Lead Plating
Gold
Compliant Standards
RoHS, UL 94 V-0, halogen-free, JEDEC
Manufacturer Warranty
Limited Lifetime Warranty
Kingston ValueRAM's KVR56S46BS6-8 is a 1G x 64-bit (8GB) DDR5-5600 CL46 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-5600 timing of 46-45-45 at 1.1V. Each 262-pin SODIMM uses gold contact fingers.
Features
Power Supply: VDD = 1.1V Typical
VDDQ = 1.1V Typical
VPP = 1.8V Typical
VDDSPD = 1.8V to 2.0V
On-Die ECC
PCB: Height 1.18” (30.00mm)
RoHS Compliant and Halogen-Free
Specification
Product Type
Memory Module
Capacity
8 GB
Memory Type
DDR5 SDRAM - SO-DIMM 262-pin
Upgrade Type
Generic
Data Integrity Check
On-die ECC
Speed
5600 MHz (PC5-44800)
Latency Timings
CL46 (46-45-45)
Features
Single rank, unbuffered
Voltage
1.1 V
Lead Plating
Gold
Compliant Standards
RoHS, UL 94 V-0, halogen-free, JEDEC
Manufacturer Warranty
Limited Lifetime Warranty
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Crucial CT48G56C46S5 memory module 48 GB 1 x 48 GB DDR5 262-pin SO-DIMM ECCOnly £152.83 £127.36 -
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £142.06 £118.38 -
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s DDR4 CL20 SODIMM (Kit of 2) ImpactOnly £162.48 £135.40 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £133.81 £111.51 -
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR4 RDIMM ECCOnly £163.20 £136.00 -
Crucial CT32G56C46S5 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 262-pin SO-DIMMOnly £110.42 £92.02 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £133.81 £111.51 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £149.03 £124.19 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Crucial Pro CP2K32G4DFRA32A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £153.38 £127.82 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
NewKingston Technology FURY Beast 32GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £135.72 £113.10 -
Kingston Technology KCP556UD8-32 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £115.46 £96.22 -
Lexar LD4AS016G-B3200GSST memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 260-pin SO-DIMMOnly £136.38 £113.65 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £113.28 £94.40 -
Hot ProductKingston Technology ValueRAM memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 5600 MT/sOnly £119.70 £99.75 -
PopularKingston Technology ValueRAM memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/sOnly £224.14 £186.78
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£119.70
£99.75
|
Popular
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB...
Only
£163.20
£136.00
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£96.30
£80.25
|
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module...
Only
£142.06
£118.38
|
Hot Product
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£224.14
£186.78
|
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s...
Only
£162.48
£135.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR56S46BS6-8
|
4ZC7A08708
|
KVR32S22S8/8
|
CT2K32G4DFD832A
|
KVR32N22S8/16
|
KF432S20IBK2/64
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Crucial
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
RDIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
8GB
|
64GB
|
16GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|



