Only
£109.74
£91.45
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
8 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
32GB, DDR4, 3200MT/s, ECC, Registered, DIMM, CL22, 1RX4, 1.2V, 288-pin
- 16 internal banks
- Data transfer rates: PC4-3200, PC4-2933, PC4-2666, PC4-2400, PC4-2133, PC4-1866, PC4-1600
- Bi-Directional Differential Data Strobe
- 8 bit pre-fetch
- Burst Length (BL) switch on-the-fly BL8 or BC4(Burst Chop)
- Supports ECC error correction and detection
- On-Die Termination (ODT)
- Temperature sensor with integrated SPD
- This product is in compliance with the RoHS directive
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| SKU | KSM32RS4/32HCR |
| EAN | 0740617326680 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Kingston makes it quick and easy to select compatible RAM memory for your Desktop PC, Laptop, or Server.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Design | |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 4096M x 72 |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row active time | 32 ns |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR4 |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 4096M x 72 |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row active time | 32 ns |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR4 |
| Programming power voltage (VPP) | 2.5 V |
| JEDEC standard | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31.2 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s DDR4 CL20 SODIMM (Kit of 2) ImpactOnly £162.48 £135.40 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £160.01 £133.34 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 5600 MT/sOnly £120.13 £100.11 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £88.55 £73.79 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £113.28 £94.40 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Kingston Technology FURY 8GB 3200MT/s DDR4 CL20 SODIMM ImpactOnly £31.36 £26.13 -
Crucial Pro CP2K32G4DFRA32A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £153.38 £127.82 -
BestsellerKingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £135.72 £113.10 -
PopularKingston Technology ValueRAM memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/sOnly £135.97 £113.31 -
Synology D4ES02-4G memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR4 ECCOnly £94.40 £78.67 -
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £142.06 £118.38 -
Crucial CT48G56C46S5 memory module 48 GB 1 x 48 GB DDR5 262-pin SO-DIMM ECCOnly £152.83 £127.36 -
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR4 RDIMM ECCOnly £163.20 £136.00 -
Kingston Technology KCP556UD8-32 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £115.46 £96.22 -
Lexar LD4AS016G-B3200GSST memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 260-pin SO-DIMMOnly £136.38 £113.65
You may also be interested in
| Product |
Kingston Technology KSM32RS4/32HCR mem...
Only
£109.74
£91.45
|
Popular
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB...
Only
£163.20
£136.00
|
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module...
Only
£142.06
£118.38
|
Hot Product
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£135.97
£113.31
|
Bestseller
Kingston Technology KCP432SD8/32 memor...
Only
£88.43
£73.69
|
Recommended
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s...
Only
£162.48
£135.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KSM32RS4/32HCR
|
4ZC7A08708
|
CT2K32G4DFD832A
|
KVR32N22S8/16
|
KCP432SD8/32
|
KF432S20IBK2/64
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Lenovo
|
Crucial
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
RDIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
64GB
|
16GB
|
32GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
2 x 8 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 32 GB
|



