Only
£120.80
£100.67
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
25 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
8GB, DDR5, 5600MT/s, Non-ECC, Unbuffered, DIMM, CL46, 1RX16, 1.1V, 288-pin
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| SKU | KVR56U46BS6-8 |
| EAN | 0740617332841 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
ValueRAM, Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Design | |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Features | |
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31.2 mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Crucial CT48G56C46S5 memory module 48 GB 1 x 48 GB DDR5 262-pin SO-DIMM ECCOnly £152.83 £127.36 -
Kingston Technology KCP556SD8-48 memory module 48 GB 1 x 48 GB DDR5 5600 MT/sOnly £166.03 £138.36 -
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £142.06 £118.38 -
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s DDR4 CL20 SODIMM (Kit of 2) ImpactOnly £162.48 £135.40 -
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR4 RDIMM ECCOnly £163.20 £136.00 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £160.88 £134.07 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £133.81 £111.51 -
BestsellerKingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Hot ProductLexar LD4AS016G-B3200GSST memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 260-pin SO-DIMMOnly £136.38 £113.65 -
NewKingston Technology FURY Beast 32GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £135.72 £113.10 -
Kingston Technology KCP556UD8-32 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £115.46 £96.22 -
Crucial Pro CP2K32G4DFRA32A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £153.38 £127.82 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £113.28 £94.40 -
PopularKingston Technology ValueRAM memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/sOnly £136.73 £113.94
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£120.80
£100.67
|
Popular
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB...
Only
£163.20
£136.00
|
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module...
Only
£142.06
£118.38
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£136.73
£113.94
|
Recommended
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s...
Only
£162.48
£135.40
|
Lexar LD4AS016G-B3200GSST memory modul...
Only
£136.38
£113.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR56U46BS6-8
|
4ZC7A08708
|
CT2K32G4DFD832A
|
KVR32N22S8/16
|
KF432S20IBK2/64
|
LD4AS016G-B3200GSST
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Lenovo
|
Crucial
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Lexar
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
RDIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
64GB
|
16GB
|
64GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 8 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|

