Only
£113.28
£94.40
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
11 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
32GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Unbuffered SODIMM CL46 2Rx8 1.1V 262-pin 16Gbit
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| SKU | KVR56S46BD8-32 |
| EAN | 0740617334036 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
Kingston ValueRAM 32 GB (1x32GB) SO-DIMM 262-pin 5600 MHz DDR5 System Memory
ValueRAM. Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
Kingston Technology DDR5 ValueRAM is the best source for industry standard desktop and notebook memory, supplying the most reliable product, supported by an outstanding warranty and free tech support. Kingston Technology’s ValueRAM desktop and notebook memory is recognised and validated on all of the desktop and notebook motherboard manufacturer’s web sites including Asus, MSI, Gigabyte and more. Not all desktop and notebook memory is created equal – Kingston Technology invests $millions to ensure the quality of its modules to reduce your total cost of ownership. All ValueRAM desktop and notebook memory is design proven in functional testing. Kingston Technology’s strong industry alliances make DDR5 ValueRAM the most reliable desktop and notebook memory you can buy.
Specifications
Module Type
SODIMM
Memory Speed
5600MHz
Designation
PC5-38400 (PC5-44800)
Module Configuration
1 Module
Pin Configuration
262 pins
CAS Latency
CL46
Memory Type
DDR5
Memory Size
32GB
Voltage
1.1 V
Environmental
Operating Temperature
0 - 85 °C
Warranty
Limited Lifetime
ValueRAM. Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
Kingston Technology DDR5 ValueRAM is the best source for industry standard desktop and notebook memory, supplying the most reliable product, supported by an outstanding warranty and free tech support. Kingston Technology’s ValueRAM desktop and notebook memory is recognised and validated on all of the desktop and notebook motherboard manufacturer’s web sites including Asus, MSI, Gigabyte and more. Not all desktop and notebook memory is created equal – Kingston Technology invests $millions to ensure the quality of its modules to reduce your total cost of ownership. All ValueRAM desktop and notebook memory is design proven in functional testing. Kingston Technology’s strong industry alliances make DDR5 ValueRAM the most reliable desktop and notebook memory you can buy.
Specifications
Module Type
SODIMM
Memory Speed
5600MHz
Designation
PC5-38400 (PC5-44800)
Module Configuration
1 Module
Pin Configuration
262 pins
CAS Latency
CL46
Memory Type
DDR5
Memory Size
32GB
Voltage
1.1 V
Environmental
Operating Temperature
0 - 85 °C
Warranty
Limited Lifetime
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 4096M x 64 |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 4096M x 64 |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Synology D4ES02-4G memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR4 ECCOnly £94.40 £78.67 -
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £142.06 £118.38 -
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s DDR4 CL20 SODIMM (Kit of 2) ImpactOnly £162.48 £135.40 -
Crucial CT48G56C46S5 memory module 48 GB 1 x 48 GB DDR5 262-pin SO-DIMM ECCOnly £152.83 £127.36 -
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR4 RDIMM ECCOnly £163.20 £136.00 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £160.01 £133.34 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Lexar LD4AS016G-B3200GSST memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 260-pin SO-DIMMOnly £136.38 £113.65 -
BestsellerKingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Kingston Technology KCP556UD8-32 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £115.46 £96.22 -
PopularKingston Technology FURY 8GB 3200MT/s DDR4 CL20 SODIMM ImpactOnly £31.36 £26.13 -
Crucial Pro CP2K32G4DFRA32A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £153.38 £127.82 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £135.72 £113.10 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 5600 MT/sOnly £120.13 £100.11 -
Hot ProductKingston Technology ValueRAM memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/sOnly £135.97 £113.31
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£113.28
£94.40
|
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB...
Only
£163.20
£136.00
|
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module...
Only
£142.06
£118.38
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£135.97
£113.31
|
Recommended
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s...
Only
£162.48
£135.40
|
Popular
Kingston Technology FURY 8GB 3200MT/s...
Only
£31.36
£26.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR56S46BD8-32
|
4ZC7A08708
|
CT2K32G4DFD832A
|
KVR32N22S8/16
|
KF432S20IBK2/64
|
KF432S20IB/8
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Lenovo
|
Crucial
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
RDIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
64GB
|
16GB
|
64GB
|
8GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
2 x 8 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 8 GB
|



