Only
£96.30
£80.25
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
17 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
8GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, 1.2V
- Power Supply: VDD = 1.2V Typical
- VDDQ = 1.2V Typical
- VPP = 2.5V Typical
- VDDSPD = 2.2V to 3.6V
- Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for data, strobe, and mask signals
- Low-power auto self refresh (LPASR)
- Data bus inversion (DBI) for data bus
- On-die VREFDQ generation and calibration
- Single-rank
- On-board I2 serial presence-detect (SPD) EEPROM
- 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
- Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8 via the mode register set (MRS)
- Selectable BC4 or BL8 on-the-fly (OTF)
- Fly-by topology
- Terminated control command and address bus
- PCB: Height 1.18” (30.00mm)
- RoHS Compliant and Halogen-Free
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| SKU | KVR32S22S8/8 |
| EAN | 0740617296099 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
ValueRAM, Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Technical details | |
| Country of origin | Taiwan |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row active time | 32 ns |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Row cycle time | 45.75 ns |
| Refresh row cycle time | 350 ns |
| Row active time | 32 ns |
| Country of origin | Taiwan |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £142.06 £118.38 -
Crucial CT2K16G4DFRA32A memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £82.64 £68.87 -
Synology D4ES02-4G memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR4 ECCOnly £94.40 £78.67 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £133.81 £111.51 -
Kingston Technology FURY 32GB 3200MT/s DDR4 CL20 SODIMM (Kit of 2) ImpactOnly £86.69 £72.24 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £135.72 £113.10 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £77.22 £64.35 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £133.81 £111.51 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £88.55 £73.79 -
Crucial CT32G56C46S5 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 262-pin SO-DIMMOnly £110.42 £92.02 -
Crucial Pro CP2K16G4DFRA32A memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR4 288-pin DIMMOnly £86.47 £72.06 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £123.55 £102.96 -
Kingston Technology KCP556UD8-32 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £115.46 £96.22 -
Lexar LD4AS016G-B3200GSST memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 260-pin SO-DIMMOnly £136.38 £113.65 -
Crucial CT32G4SFD832A memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4Only £78.76 £65.63 -
Crucial CT2K16G4SFRA32A memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR4 260-pin SO-DIMMOnly £81.38 £67.82 -
PopularHP 2 GB x32 144-pin (800 MHz) DDR3 SODIMMOnly £95.68 £79.73 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 5600 MT/sOnly £119.70 £99.75 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/sOnly £113.28 £94.40 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 3200 MT/sOnly £83.57 £69.64 -
Hot ProductKingston Technology ValueRAM memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR5 5600 MT/sOnly £119.70 £99.75 -
Kingston Technology ValueRAM memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/sOnly £224.14 £186.78
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£96.30
£80.25
|
New
HP 2 GB x32 144-pin (800 MHz) DDR3 SOD...
Only
£95.68
£79.73
|
Crucial CT2K32G4DFD832A memory module...
Only
£142.06
£118.38
|
Popular
Crucial CT32G4SFD832A memory module 32...
Only
£78.76
£65.63
|
Recommended
Crucial CT2K16G4DFRA32A memory module...
Only
£82.64
£68.87
|
Hot Product
Crucial CT2K16G4SFRA32A memory module...
Only
£81.38
£67.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR32S22S8/8
|
E5K49A
|
CT2K32G4DFD832A
|
CT32G4SFD832A
|
CT2K16G4DFRA32A
|
CT2K16G4SFRA32A
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
HP
|
Crucial
|
Crucial
|
Crucial
|
Crucial
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
144-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
N/A
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
Notebook
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
64GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
N/A
|
2 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|


