KVR32S22S8/8
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
17 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
8GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, 1.2V
  • Power Supply: VDD = 1.2V Typical
  • VDDQ = 1.2V Typical
  • VPP = 2.5V Typical
  • VDDSPD = 2.2V to 3.6V
  • Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for data, strobe, and mask signals
  • Low-power auto self refresh (LPASR)
  • Data bus inversion (DBI) for data bus
  • On-die VREFDQ generation and calibration
  • Single-rank
  • On-board I2 serial presence-detect (SPD) EEPROM
  • 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
  • Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8 via the mode register set (MRS)
  • Selectable BC4 or BL8 on-the-fly (OTF)
  • Fly-by topology
  • Terminated control command and address bus
  • PCB: Height 1.18” (30.00mm)
  • RoHS Compliant and Halogen-Free
More Information
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
ECC No
Memory form factor 260-pin SO-DIMM
SKU KVR32S22S8/8
EAN 0740617296099
Manufacturer Kingston Technology
Availability Y
Product Family ValueRAM
PDF URLs View PDF
Power
Memory voltage1.2 V
Technical details
Country of originTaiwan
Doesn't containHalogen
Compliance certificatesRoHS
Memory
Buffered memory typeUnregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size)1 x 8 GB
Internal memory8 GB
Component forLaptop
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Lead platingGold
Row cycle time45.75 ns
Refresh row cycle time350 ns
Row active time32 ns
ECCNo
Internal memory typeDDR4
Features
Internal memory8 GB
Component forLaptop
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Lead platingGold
Row cycle time45.75 ns
Refresh row cycle time350 ns
Row active time32 ns
Country of originTaiwan
Harmonized System (HS) code84733020
Memory data transfer rate3200 MT/s
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 85 °C
Storage temperature (T-T)-55 - 100 °C
Sustainability
Doesn't containHalogen
Weight & dimensions
Width69.6 mm
Height30 mm
Logistics data
Other features
Write Your Own Review
You're reviewing:Kingston Technology ValueRAM memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MT/s
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Kingston Technology ValueRAM memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MT/s
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
HP 2 GB x32 144-pin (800 MHz) DDR3 SODIMM
New
HP 2 GB x32 144-pin (800 MHz) DDR3 SOD...