HP CF452A/655A Toner cartridge yellow, 10.5K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet M 652/681
SKU
CF452A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
51 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
655A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 655A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 655 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M652, M653, M681, M682
  • 1 Yellow (~10,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 655A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 10500.00
Colour yellow
SKU CF452A
EAN 0889894325433
Manufacturer HP
Availability Y
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Colour toner page yield10500 pages
CompatibilityHP 655 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M652, M653, M681, M682
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF452A
Cartridge capacityStandard
Print technologyLaser
Printing coloursYellow
Country of originJapan
HP segmentBusiness, Enterprise
Pallet size (EU)1155 x 760 x 1104 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)152.5 kg (336.1 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1140.5 x 990.6 x 1104.9 mm (44.9 x 39 x 43.5")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet90 pc(s)
Products per pallet (EU)70 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width378 mm
Depth163 mm
Height192 mm
Package depth163 mm
Package weight1.47 kg
Weight1.03 kg
Package width378 mm
Package height192 mm
Products per pallet90 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1140 x 990 x 1104 mm
Print quality
Cartridge capacityStandard
Print technologyLaser
Packaging data
Package depth163 mm
Package weight1.47 kg
Package width378 mm
Package height192 mm
Technical details
OEM codeCF452A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)14 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)7.2
HP GTIN (EAN/UPC)889894325433
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)889894325433
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight152.8 kg
Master (outer) cases per pallet layer18 pc(s)
Pallet weight (EU)123 kg
Products per pallet90 pc(s)