HP CF310A/826A Toner black, 29K pages/5% for HP Color LaserJet M 855
SKU
CF310A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
14 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
826A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 826A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 826 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M855
  • 1 Black (~29,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 826A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 29000.00
Colour black
SKU CF310A
EAN 0887111323873
Manufacturer HP
Availability Y
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield29000 pages
CompatibilityHP 826 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M855
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF310A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentBusiness, Enterprise
Total amount of recycled materials used for making0%
Pallet size (EU)1200 x 790 x 1124 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)136.4 kg (300.8 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1186.2 x 1000.8 x 1120.1 mm (46.7 x 39.4 x 44.1")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet75 pc(s)
Products per pallet (EU)60 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 27 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 70%
Weight & dimensions
Width584 mm
Depth130 mm
Height195 mm
Package depth130 mm
Package weight1.55 kg
Weight850 g
Package width584 mm
Package height195 mm
Products per pallet75 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1185 x 1000 x 1119 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth130 mm
Package weight1.55 kg
Package width584 mm
Package height195 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF310A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet5 pc(s)
Box contents1 Cartridge
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)12 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)5.8
HP GTIN (EAN/UPC)887111323873
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111323873
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight136.8 kg
Master (outer) cases per pallet layer15 pc(s)
Pallet weight (EU)113.5 kg
Products per pallet75 pc(s)
Write Your Own Review
You're reviewing:HP CF310A/826A Toner black, 29K pages/5% for HP Color LaserJet M 855
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CF310A/826A Toner black, 29K pages/5% for HP Color LaserJet M 855