HP Q5942A/42A Toner cartridge black, 10K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet 4240/4250
SKU
Q5942A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
8 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
42A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 42A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~10,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 42A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 10000.00
Colour black
SKU Q5942A
EAN 0829160221755
Manufacturer HP
Availability Y
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield10000 pages
CompatibilityHP 42 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
OEM codeQ5942A
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originChina, Japan
HP segmentBusiness
Total amount of recycled materials used for making13%
Pallet size (EU)1173 x 792 x 1139 mm
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Layers per pallet3 pc(s)
Master (outer) cases per pallet45 pc(s)
Products per pallet (EU)36 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width391 mm
Depth198 mm
Height330 mm
Package depth198 mm
Package weight2.8 kg
Weight2 kg
Package width391 mm
Package height330 mm
Products per pallet45 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1173 x 990 x 1128 mm
Print quality
Packaging data
Package depth198 mm
Package weight2.8 kg
Package width391 mm
Package height330 mm
Technical details
OEM codeQ5942A
Country of originChina, Japan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet3 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons12 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)12 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)9.9
HP GTIN (EAN/UPC)829160221755
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)829160221755
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight147 kg
Master (outer) cases per pallet layer15 pc(s)
Pallet weight (EU)126 kg
Products per pallet45 pc(s)