HP W2013A/659A Toner-kit magenta, 13K pages ISO/IEC 19752 for HP M 776/856
SKU
W2013A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
53 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
659A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 659A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Magenta (~13,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 659A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Magenta
Brand compatibility HP
Capacity 13000.00
Colour magenta
SKU W2013A
EAN 0192545711029
Manufacturer HP
Availability Y
Product Family LaserJet
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Colour toner cartridges quantity1
Colour toner page yield13000 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursMagenta
Country of originJapan
HP segmentSmall medium business
Pallet size (EU)1127 x 785 x 1134 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)149 kg (328.4 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1127.8 x 955 x 1132.8 mm (44.4 x 37.6 x 44.6")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet70 pc(s)
Products per pallet (EU)55 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width483 mm
Depth155 mm
Height198 mm
Package depth155 mm
Package weight1.84 kg
Weight1.3 kg
Package width483 mm
Package height198 mm
Products per pallet70 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1127 x 956 x 1134 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth155 mm
Package weight1.84 kg
Package width483 mm
Package height198 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)11 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)192545711029
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)192545711029
Other features
Logistics data
Pallet gross length95.6 cm
Pallet gross height113.4 cm
Pallet gross weight149.3 kg
Master (outer) cases per pallet layer14 pc(s)
Pallet gross width112.7 cm
Pallet weight (EU)121.7 kg
Master (outer) cases per pallet (EU)11 pc(s)
Products per pallet70 pc(s)