HP CF300A/827A Toner black, 29.5K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 880
SKU
CF300A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
46 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
827A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 827A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~29,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 827A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 29500.00
Colour black
SKU CF300A
EAN 0887111323910
Manufacturer HP
Availability Y
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield29500 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF300A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentEnterprise
Total amount of recycled materials used for making0%
Pallet size (EU)1200 x 790 x 1124 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)136.4 kg (300.8 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1186.2 x 1000.8 x 1120.1 mm (46.7 x 39.4 x 44.1")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet75 pc(s)
Products per pallet (EU)60 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 27 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 70%
Weight & dimensions
Width584 mm
Depth130 mm
Height195 mm
Package depth130 mm
Package weight1.55 kg
Weight850 g
Package width584 mm
Package height195 mm
Products per pallet75 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1185 x 1000 x 1119 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth130 mm
Package weight1.55 kg
Package width584 mm
Package height195 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF300A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet5 pc(s)
Box contents1 Cartridge
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)12 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)5.8
HP GTIN (EAN/UPC)887111323910
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111323910
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight136.8 kg
Master (outer) cases per pallet layer15 pc(s)
Pallet weight (EU)113.5 kg
Products per pallet75 pc(s)