HP CB436AD/36A Toner cartridge black twin pack, 2x2K pages/5% Pack=2 for HP LaserJet P 1505
SKU
CB436AD
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
18 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
36A 2-pack Black Original LaserJet Toner Cartridges
  • Original HP 36A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 2 Black (~4,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Ideal for high-volume printing customers in home, micro or small offices.
  • Depend on Original HP 36A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 2 toner cartridges; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 2000.00
Colour black
SKU CB436AD
EAN 0884962022368
Manufacturer HP
Availability Y
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Compatible Printers: HP LaserJet P 1504 n, HP LaserJet P 1503, HP LaserJet M 1120 MFP, HP LaserJet M 1120 n MFP, HP LaserJet M 1500 Series, HP LaserJet M 1120 h MFP, HP LaserJet P 1504, HP LaserJet M 1120 w MFP, HP LaserJet M 1120 Series, HP LaserJet P 1506 n, HP LaserJet P 1505 n, HP LaserJet M 1522 N MFP, HP LaserJet P 1503 n, HP LaserJet M 1120 a MFP, HP LaserJet P 1506, HP LaserJet M 1522 NF MFP, HP LaserJet P 1505
Features
Black toner cartridges quantity2
Black toner page yield4000 pages
CompatibilityHP 36 toner cartridges work with:
Quantity per pack2 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCB436AD
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentBusiness
Total amount of recycled materials used for making27%
Pallet size (EU)1156 x 760 x 1149 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)214.2 kg (472.3 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1155.7 x 990.6 x 1270 mm (45.5 x 39 x 50")
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet117 pc(s)
Products per pallet (EU)80 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width375 mm
Depth226 mm
Height125 mm
Package depth226 mm
Package weight1.66 kg
Weight1.58 kg
Package width375 mm
Package height125 mm
Products per pallet117 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1156 x 990 x 1269 mm
Print quality
Packaging data
Package depth226 mm
Package weight1.66 kg
Package width375 mm
Package height125 mm
Technical details
OEM codeCB436AD
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Box contents2 toner cartridges; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)10 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)884962022368
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)884962022368
Other features
Logistics data
Pallet gross length99 cm
Pallet gross height126.9 cm
Pallet gross weight214.7 kg
Master (outer) cases per pallet layer13 pc(s)
Pallet gross width115.6 cm
Pallet weight (EU)153.3 kg
Master (outer) cases per pallet (EU)10 pc(s)
Products per pallet117 pc(s)
Write Your Own Review
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CB436AD/36A Toner cartridge black twin pack, 2x2K pages/5% Pack=2 for HP LaserJet P 1505