HP Q5949A/49A Toner cartridge black, 2.5K pages ISO/IEC 19752 for Canon LBP-3300/HP LaserJet 1120
SKU
Q5949A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
38 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
49A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 49A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~2,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • HP 49A LaserJet Toner Cartridges provide legendary HP quality and reliability. HP Smart Printing technology and specially formulated toner make sharp, professional printing easy, reliable and cost-effective[1].
  • Depend on Original HP 49A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 2500.00
Colour black
SKU Q5949A
EAN 0829160319551
Manufacturer HP
Availability Y
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield2500 pages
CompatibilityHP 49 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeQ5949A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentEnterprise
Total amount of recycled materials used for making19%
Pallet size (EU)1170 x 780 x 840 mm
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Layers per pallet6 pc(s)
Master (outer) cases per pallet150 pc(s)
Products per pallet (EU)100 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width117 mm
Depth390 mm
Height168 mm
Package depth117 mm
Package weight1 kg
Weight700 g
Package width390 mm
Package typeBox
Package height168 mm
Products per pallet150 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1170 x 975 x 1145.54 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth117 mm
Package weight1 kg
Package width390 mm
Package typeBox
Package height168 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeQ5949A
Country of originChina
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet6 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)20 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)5.6
HP GTIN (EAN/UPC)829160319551
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)829160319551
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight166.9 kg
Master (outer) cases per pallet layer25 pc(s)
Pallet weight (EU)125 kg
Products per pallet150 pc(s)