HP Q7553A/53A Toner cartridge black, 3K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet P 2015
SKU
Q7553A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
122 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
53A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 53A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~3,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 53A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 3000.00
Colour black
SKU Q7553A
EAN 0882780389267
Manufacturer HP
Availability Y
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Compatible Printers: HP LaserJet Professional P 2011 n, HP LaserJet P 2015 D, HP LaserJet P 2015, HP LaserJet P 2015 N, HP LaserJet Professional P 2014 n, HP LaserJet P 2010 Series, HP LaserJet M 2700 Series, HP LaserJet Professional P 2015 d, HP LaserJet Professional P 2015 n, HP LaserJet P 2011 n, HP LaserJet P 2013 N, HP LaserJet Professional P 2015 Series, HP LaserJet P 2014, HP LaserJet P 2013, HP LaserJet M 2727 NFS MFP, HP LaserJet Professional P 2013 n, HP LaserJet Professional P 2012 n, HP LaserJet Professional P 2013, HP LaserJet P 2015 DN, HP LaserJet P 2015 X, HP LaserJet Professional P 2015 dn, HP LaserJet Professional P 2015 x, HP LaserJet Professional P 2014, HP LaserJet Professional P 2012, HP LaserJet P 2014 N, HP LaserJet P 2012, HP LaserJet P 2011, HP LaserJet Professional P 2011, HP LaserJet M 2727 NF MFP, HP LaserJet P 2012 N, HP LaserJet P 2015 Series, HP LaserJet Professional P 2000 Series, HP LaserJet Professional P 2015
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield3000 pages
CompatibilityHP 53 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeQ7553A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina, United States
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentHome
Total amount of recycled materials used for making19%
Pallet size (EU)1170 x 780 x 989 mm
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Pallet weight (imperial)170.1 kg (375 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1170.9 x 975.4 x 1145.5 mm (46.1 x 38.4 x 45.1")
Layers per pallet6 pc(s)
Master (outer) cases per pallet150 pc(s)
Products per pallet (EU)100 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width117 mm
Depth390 mm
Height168 mm
Package depth117 mm
Package weight1 kg
Weight700 g
Package width390 mm
Package height168 mm
Products per pallet150 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1170 x 975 x 1146 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth117 mm
Package weight1 kg
Package width390 mm
Package height168 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeQ7553A
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet6 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons24 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)20 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)5.6
HP GTIN (EAN/UPC)882780389267
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)882780389267
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight171 kg
Master (outer) cases per pallet layer25 pc(s)
Pallet weight (EU)125 kg
Products per pallet150 pc(s)