StarTech.com 2U Server Rack Shelf, Center Mounted Universal Vented Rackmount Cantilever Tray for 19" Network Equipment Rack, Heavy Duty Steel, 200lb Capacity, 14" Deep, Black (SHELF-2U-14-CENTER-V)
- UNIVERSAL 19'' FIT: This 2U center-mounted vented server rack shelf is designed to fit 2-post EIA-310 compliant 19 in server racks and can accommodate an internal depth of 14in (35.6 cm) for your data, IT, networking, or other non-rack mountable equipment
- DURABLE DESIGN: Constructed with 1/16 in (1.5 mm) thick SPCC commercial cold-rolled steel, the sturdy rack shelf ensures long term durability and supports a total weight of 200 lbs (91 kg) making it the perfect rack shelf for any environment
Add a sturdy, 2U server rack shelf to any 2 post rack
Quality construction
The centered rack shelf can hold up to 200 lbs (91 kg) of equipment and is constructed using 1/16 in (1.5 mm) thick SPCC commercial-grade cold-rolled steel for long-term durability and sturdiness. Accommodate your accessories or non-mountable devices for ease of access or connectivity to your equipment.
Hardware included
Conveniently includes M6 square cage nuts and M6 screws to set it up in no time.
The StarTech.com Advantage
Quality construction
Hardware included
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 2U |
| Maximum weight capacity | 91 kg |
| Product colour | Black |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | SPCC |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 550 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package depth | 410 mm |
| Package weight | 3.3 kg |
| Width | 483 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Height | 87 mm |
| Depth | 356 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 550 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package depth | 410 mm |
| Package weight | 3.3 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Screw type | M6 |
| Washers included | Yes |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 2U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 590 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 565 mm |