HP W1490A/149A Toner cartridge, 2.9K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet Pro 4002/e
SKU
W1490A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
206 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
149A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 149A toner supplies deliver legendary HP print quality.
  • HP 149 LaserJet Toner Cartridges work with: HP LaserJet Pro 4002, 4102
  • 1 Black (~2,900) pages
  • 1 toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 2900.00
Colour black
SKU W1490A
EAN 0194850663352
Manufacturer HP
Availability Y
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield2900 pages
CompatibilityHP 149 LaserJet Toner Cartridges work with: HP LaserJet Pro 4002, 4102
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Pallet size (EU)1100 x 740 x 1139 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)164.7 kg (363 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1097.8 x 941.8 x 1133.9 mm (43.2 x 37.1 x 44.6")
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet135 pc(s)
Products per pallet (EU)105 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width362 mm
Depth102 mm
Height198 mm
Package depth102 mm
Package weight1.07 kg
Weight720 g
Package width362 mm
Package height198 mm
Products per pallet135 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1098 x 942 x 1134 mm
Print quality
Packaging data
Package depth102 mm
Package weight1.07 kg
Package width362 mm
Package height198 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Box contents1 toner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)5.6
HP GTIN (EAN/UPC)194850663352
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)194850663352
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight165 kg
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet weight (EU)133 kg
Products per pallet135 pc(s)