Only
£999.72
£833.10
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16GB mini DP*4 GDDR7
- 16 GB GDDR7 GPU Memory with error-correcting code (ECC)
- Peak memory bandwidth up to 288GB/s;
- Four VESA mini-DisplayPort connectors;
- PCI Express Interface: PCIe 5.0 x 8;
- Total Board Power: 70W
| SKU | 4X61T95638 |
|---|---|
| EAN | 0195892141112 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16GB mini DP*4 GDDR7 Graphics Card delivers next generation graphics, ray tracing neural shaders, and AI performance to enable the most intense graphics applications with improved streaming multi processor cores, fourth-generation ray tracing cores, and fifth-generation tensor cores; NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell supports 16 GB of GDDR7 memory. Designed to provide the fastest and most capable professional graphics card in its class, the NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell offers specialty features and is tuned for professional visualization workflows.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX PRO 2000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory bandwidth (max) | 288 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4352 |
| Performance | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Certification | BSMI, FCC, ICES-003, CE, UK DOC, VCCI, KCC(EMC), RCM EMC, CB, Morocco Doc |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 70 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 577 g |
| Height | 29.8 mm |
| Depth | 68.9 mm |
| Length | 169.6 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 320 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package weight | 813 g |
| Certificates | |
| Certification | BSMI, FCC, ICES-003, CE, UK DOC, VCCI, KCC(EMC), RCM EMC, CB, Morocco Doc |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,493.95 £1,244.96 -
RecommendedASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,180.52 £983.77 -
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,149.19 £957.66 -
ASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB GDDR6Only £809.66 £674.72 -
ASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB GDDR6Only £820.10 £683.42 -
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB GDDR6Only £856.67 £713.89 -
BestsellerASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,086.50 £905.42 -
PopularAMD Radeon PRO W7700 16 GB GDDR6Only £948.04 £790.03 -
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Triple Fan GPU NVIDIA 16 GB GDDR7Only £1,429.50 £1,191.25 -
Nvidia RTX 4000 SFF Ada Generation Quadro RTX 4000 20 GB GDDR6Only £1,290.07 £1,075.06 -
Lenovo NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £1,199.39 £999.49
You may also be interested in
| Product |
Lenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 1...
Only
£999.72
£833.10
|
Popular
AMD Radeon PRO W7700 16 GB GDDR6
Only
£948.04
£790.03
|
Nvidia RTX 4000 SFF Ada Generation Qua...
Only
£1,290.07
£1,075.06
|
Recommended
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Tripl...
Only
£1,429.50
£1,191.25
|
Hot Product
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
Only
£1,493.95
£1,244.96
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMI...
Only
£856.67
£713.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X61T95638
|
100-300000006
|
900-5G192-2571-000
|
VCG508016TFXPB1-O
|
90YV0M30-M0NA00
|
90YV0L70-M0NA00
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
AMD
|
Nvidia
|
PNY
|
ASUS
|
ASUS
|
| Graphics card memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
RTX PRO 2000
|
Radeon PRO W7700
|
Quadro RTX 4000
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
Radeon RX 9070 XT
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
2
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
4
|
4
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
| Discrete graphics card memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|



