Only
£1,131.98
£943.32
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB GDDR7, PCI Express 5.0, 28 Gbps, 256-bit, 850W, 2.5 Slot
| SKU | 90YV0NR0-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636226998 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | ProArt |
Visionary. Versatile. Timeless.
The ProArt GeForce RTX™ 5070 Ti combines a compact 2.5-slot design with potent cooling – three Axial-tech fans, a vapor chamber, and a phase-change GPU thermal pad – to deliver GeForce RTX 50 Series performance to both full-scale towers and space-saving SFF builds. A USB Type-C® port enhances versatility for content creation workflows, while a wood-patterned laminate trim and low-key Aura-lit logo help deliver a refined aesthetic.
The ProArt GeForce RTX™ 5070 Ti combines a compact 2.5-slot design with potent cooling – three Axial-tech fans, a vapor chamber, and a phase-change GPU thermal pad – to deliver GeForce RTX 50 Series performance to both full-scale towers and space-saving SFF builds. A USB Type-C® port enhances versatility for content creation workflows, while a wood-patterned laminate trim and low-key Aura-lit logo help deliver a refined aesthetic.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2588 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 8960 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Processor frequency (OC mode) | 2610 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 8960 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| SFF ready | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.5 |
| Weight | 1.39 kg |
| Height | 126 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 304 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 88.5 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package weight | 2.04 kg |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Nvidia RTX 4000 SFF Ada Generation Quadro RTX 4000 20 GB GDDR6Only £1,290.07 £1,075.06 -
Lenovo NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £1,199.39 £999.49 -
Lenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7Only £999.72 £833.10 -
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G GAMING TRIO OC WHITE NVIDIA 16 GB GDDR7Only £968.82 £807.35 -
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Triple Fan GPU NVIDIA 16 GB GDDR7Only £1,429.50 £1,191.25 -
PNY NVIDIA RTX 4000 ADA SFF Quadro RTX 4000 20 GB GDDR6Only £1,418.84 £1,182.37 -
MSI GAMING GEFORCE RTX 5080 16G TRIO OC graphics card NVIDIA 16 GB GDDR7Only £1,319.22 £1,099.35 -
MSI GAMING GeForce RTX 5070 Ti 16G TRIO OC NVIDIA 16 GB GDDR7Only £958.50 £798.75 -
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,121.77 £934.81 -
ASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,152.37 £960.31 -
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,555.20 £1,296.00 -
RecommendedPNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7Only £1,617.37 £1,347.81 -
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC NVIDIA 16 GB GDDR7Only £906.97 £755.81 -
BestsellerASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-WHITE-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,080.98 £900.82 -
ASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,386.94 £1,155.78 -
Hot ProductASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,458.31 £1,215.26 -
ASUS Prime -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,050.40 £875.33 -
PopularAMD Radeon PRO W7700 16 GB GDDR6Only £948.04 £790.03
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
ASUS ProArt -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeF...
Only
£1,131.98
£943.32
|
PNY NVIDIA RTX 4000 ADA SFF Quadro RTX...
Only
£1,418.84
£1,182.37
|
Popular
AMD Radeon PRO W7700 16 GB GDDR6
Only
£948.04
£790.03
|
Recommended
Nvidia RTX 4000 SFF Ada Generation Qua...
Only
£1,290.07
£1,075.06
|
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Tripl...
Only
£1,429.50
£1,191.25
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
Only
£1,458.31
£1,215.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0NR0-M0NA00
|
VCNRTX4000ADALP-SB
|
100-300000006
|
900-5G192-2571-000
|
VCG508016TFXPB1-O
|
90YV0M30-M0NA00
|
| Manufacturer |
ASUS
|
PNY
|
AMD
|
Nvidia
|
PNY
|
ASUS
|
| Graphics card memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070 Ti
|
Quadro RTX 4000
|
Radeon PRO W7700
|
Quadro RTX 4000
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
2
|
4
|
4
|
4
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
