Only
£1,121.77
£934.81
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
38 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE
| SKU | 90YV0N60-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636126151 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | TUF Gaming |
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 5070 Ti 16GB GDDR7 BTF White OC Edition with military-grade components, lower temps, and enhanced durability
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2588 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 8960 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Processor frequency (OC mode) | 2610 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 8960 |
| Performance | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 1406 TOPs |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | White |
| Number of slots | 3.125 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3.125 |
| Weight | 1.67 kg |
| Height | 140 mm |
| Depth | 62.5 mm |
| Length | 329 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | White |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 87 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package weight | 2.46 kg |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Triple Fan GPU NVIDIA 16 GB GDDR7Only £1,429.50 £1,191.25 -
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,580.68 £1,317.23 -
Lenovo NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7Only £1,181.40 £984.50 -
PNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7Only £1,902.10 £1,585.08 -
Lenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7Only £999.72 £833.10 -
MSI GAMING GeForce RTX 5070 Ti 16G TRIO OC NVIDIA 16 GB GDDR7Only £958.50 £798.75 -
MSI GAMING GEFORCE RTX 5080 16G TRIO OC graphics card NVIDIA 16 GB GDDR7Only £1,319.22 £1,099.35 -
ASUS ProArt -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,131.98 £943.32 -
ASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,152.37 £960.31 -
RecommendedPNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7Only £1,905.19 £1,587.66 -
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC NVIDIA 16 GB GDDR7Only £906.97 £755.81 -
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,555.20 £1,296.00 -
ASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,386.94 £1,155.78 -
Hot ProductASUS Prime -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,050.40 £875.33 -
BestsellerASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-WHITE-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,080.98 £900.82 -
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,458.31 £1,215.26
You may also be interested in
| Product |
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF...
Only
£1,121.77
£934.81
|
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Tripl...
Only
£1,429.50
£1,191.25
|
Hot Product
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
Only
£1,458.31
£1,215.26
|
Bestseller
ASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForc...
Only
£1,386.94
£1,155.78
|
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING...
Only
£1,555.20
£1,296.00
|
Recommended
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X...
Only
£906.97
£755.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0N60-M0NA00
|
VCG508016TFXPB1-O
|
90YV0M30-M0NA00
|
90YV0LX0-M0NA00
|
90YV0LV0-M0NA00
|
V531-092R
|
| Manufacturer |
ASUS
|
PNY
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
MSI
|
| Graphics card memory type |
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070 Ti
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5070 Ti
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
2
|
1
|
2
|
1
|
2
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
