Only
£1,199.39
£999.49
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
14 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB DP*3+HDMI*1 GDDR7
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 12 GB of GDDR7 memory
- Peak memory bandwidth up to 672 GB/s
- Support 3 DisplayPort and 1 HDMI connectors
- PCI Express Interface: PCIe 5.0 x 8
| SKU | 4X61U02754 |
|---|---|
| EAN | 0195892131830 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB DP*3+HDMI*1 GDDR7 Graphics Card powers exceptional performance with 12 GB GDDR7 memory and 672 GB/s bandwidth. It tears through 4K visuals at 7680 x 4320 @60 Hz without breaking a sweat. Dominate every pixel with this card and redefine what’s possible.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Memory bandwidth (max) | 672 GB/s |
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 988 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | BSMI FCC ICES-003 CE UK DOC VCCI KCC (EMC) RCM CB Morocco DOC EAC RoHS EQM |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 650 W |
| Power consumption (max) | 250 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Grey |
| Maximum operating temperature | 90 °C |
| Compatible products | ThinkStation P2 Tower Gen 2 ThinkStation P3 Tower Gen 2 ThinkStation P5 ThinkStation P7 ThinkStation P8 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.08 kg |
| Height | 104.9 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 268.6 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 540 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package weight | 4.01 kg |
| Certificates | |
| Certification | BSMI FCC ICES-003 CE UK DOC VCCI KCC (EMC) RCM CB Morocco DOC EAC RoHS EQM |
| Other features | |
| Maximum operating temperature | 90 °C |
| Compatible products | ThinkStation P2 Tower Gen 2 ThinkStation P3 Tower Gen 2 ThinkStation P5 ThinkStation P7 ThinkStation P8 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,493.95 £1,244.96 -
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7Only £1,593.20 £1,327.67 -
RecommendedASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,180.52 £983.77 -
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,149.19 £957.66 -
BestsellerASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7Only £1,086.50 £905.42 -
Nvidia RTX 4000 SFF Ada Generation Quadro RTX 4000 20 GB GDDR6Only £1,290.07 £1,075.06 -
PNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7Only £1,615.30 £1,346.08 -
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Triple Fan GPU NVIDIA 16 GB GDDR7Only £1,429.50 £1,191.25 -
Lenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7Only £999.72 £833.10 -
PNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7Only £1,617.37 £1,347.81
You may also be interested in
| Product |
Lenovo NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB G...
Only
£1,199.39
£999.49
|
Nvidia RTX 4000 SFF Ada Generation Qua...
Only
£1,290.07
£1,075.06
|
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Tripl...
Only
£1,429.50
£1,191.25
|
Hot Product
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
Only
£1,493.95
£1,244.96
|
Recommended
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING...
Only
£1,593.20
£1,327.67
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAM...
Only
£1,086.50
£905.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X61U02754
|
900-5G192-2571-000
|
VCG508016TFXPB1-O
|
90YV0M30-M0NA00
|
90YV0LV0-M0NA00
|
90YV0MD0-M0NA00
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Nvidia
|
PNY
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
| Graphics card memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
128bit to 192bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070
|
Quadro RTX 4000
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5070 Ti
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
1
|
2
|
2
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
12GB to 16GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|



