Only
£751.55
£626.29
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
40 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
ThinkSystem 2.5" VA 1.92TB Read Intensive SATA 6Gb HS SSD v2
| SKU | 4XB7A90875 |
|---|---|
| EAN | 0889488712502 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The ThinkSystem Vendor Agnostic Read Intensive SATA SSDs are general-purpose SSDs with an average endurance of 1 drive write per day. Vendor Agnostic SSDs are non-vendor-specific drives which can streamline and simplify the ordering and delivery of SATA SSDs. The drives offered in the Vendor Agnostic SSD program consists of SSDs that are readily available, ensuring the shortest supply lead time.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 28000 IOPS |
| Random read (4KB) | 82000 IOPS |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 28000 IOPS |
| Random read (4KB) | 82000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| SSD form factor | 2.5" |
| H/W PLP function | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Certificates | |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 28000 IOPS |
| Random read (4KB) | 82000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
| Component for | Server |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kioxia Exceria PRO G2 4 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe BiCS FLASH TLCOnly £748.06 £623.38 -
HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Value SAS Multi Vendor SSDOnly £781.26 £651.05 -
Synology SNV5420-800G internal solid state drive 800 GB M.2 PCI Express 4.0 NVMeOnly £897.52 £747.93 -
SanDisk SN850P M.2 4 TB PCI Express 4.0 NVMeOnly £860.65 £717.21 -
Synology SNV5420-400G internal solid state drive 400 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £621.02 £517.52 -
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSDOnly £714.46 £595.38 -
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state drive 3.5" 480 GB Serial ATA III 3D TLCOnly £614.11 £511.76 -
RecommendedKingston Technology 7680G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSDOnly £630.74 £525.62 -
BestsellerKingston Technology 4000G NV3 M.2 2280 NVMe SSDOnly £621.67 £518.06 -
NewKingston Technology 4T FURY RENEGADE G5 M.2 2280 NVMe SSDOnly £999.64 £833.03 -
Hot ProductSamsung 990 PRO 4 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe V-NAND TLCOnly £873.19 £727.66
You may also be interested in
| Product |
Lenovo 4XB7A90875 internal solid state...
Only
£751.55
£626.29
|
Hot Product
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state...
Only
£614.11
£511.76
|
Popular
HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Va...
Only
£781.26
£651.05
|
Recommended
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mu...
Only
£714.46
£595.38
|
New
Lenovo 4XB7A82259 internal solid state...
Only
£792.77
£660.64
|
Bestseller
Kingston Technology 7680G DC600M (Mixe...
Only
£630.74
£525.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB7A90875
|
4XB7A13626
|
P40511-B21
|
P40504-B21
|
4XB7A82259
|
SEDC600M/7680G
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
SAS
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
V-NAND TLC
|
3D TLC
|
N/A
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
3D TLC NAND
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
N/A
|
| Component for |
Server
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
2.5"
|
3.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|

