- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | Serial ATA |
| SKU | P40504-B21 |
| EAN | 0190017508948 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE SATA Mixed Use Solid State Drives are ideal for big data analytics, cloud computing, active archiving, database applications, and data warehousing.
Achieve higher IOPS to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Support 6 Gb/s SATA
HPE Multi Vendor SSDs Offer Longer SKU Lifecycles and Immediate Availability on SATA SSDs.
HPE enhanced its extensive SSD portfolio with a Multi Vendor SSD SKU offering that allows for extended SKU lifecycles, immediately available supply and preferably priced SATA SSDs.
HPE Multi Vendor SSD offering ensures the SATA SSD selected, delivers the minimum level of performance published, or better.
Hewlett Packard Enterprise Solid State Drives are rigorously tested 3.35 million hours in various environments to achieve the quality standards you need.
What is new supporting point:
Offering 480 GB, 960 GB, 1.92 TB, and 3.84 TB storage capacities on selected models of SATA SSDs.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 3.05 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 4.1 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
-
Kioxia Exceria PRO G2 4 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe BiCS FLASH TLCOnly £748.06 £623.38 -
RecommendedHPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Value SAS Multi Vendor SSDOnly £781.26 £651.05 -
Lexar NQ790 4 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NANDOnly £573.24 £477.70 -
Synology SNV5420-800G internal solid state drive 800 GB M.2 PCI Express 4.0 NVMeOnly £917.02 £764.18 -
SanDisk SN850P 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMeOnly £751.22 £626.02 -
Synology SNV5420-400G internal solid state drive 400 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £621.02 £517.52 -
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state drive 3.5" 480 GB Serial ATA III 3D TLCOnly £614.11 £511.76 -
PopularKingston Technology 7680G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSDOnly £630.74 £525.62 -
BestsellerKingston Technology 4000G NV3 M.2 2280 NVMe SSDOnly £623.96 £519.97 -
NewLenovo 4XB7A82259 internal solid state drive 2.5" 480 GB Serial ATA III 3D TLC NANDOnly £792.77 £660.64 -
Hot ProductKingston Technology 4T FURY RENEGADE G5 M.2 2280 NVMe SSDOnly £1,003.33 £836.11
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mu...
Only
£714.46
£595.38
|
Popular
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state...
Only
£614.11
£511.76
|
Recommended
HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Va...
Only
£781.26
£651.05
|
New
Lenovo 4XB7A82259 internal solid state...
Only
£792.77
£660.64
|
Bestseller
Kingston Technology 7680G DC600M (Mixe...
Only
£630.74
£525.62
|
SanDisk SN850P 2 TB M.2 PCI Express 4....
Only
£751.22
£626.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P40504-B21
|
4XB7A13626
|
P40511-B21
|
4XB7A82259
|
SEDC600M/7680G
|
WDBBYV0020BNC-WRSN
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
HPE
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Sandisk
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
SAS
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
3D TLC NAND
|
N/A
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Game console
|
| SSD form factor |
N/A
|
3.5"
|
N/A
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|

