Only
£781.26
£651.05
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
197 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Value SAS Multi Vendor SSD
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | SAS |
| SKU | P40511-B21 |
| EAN | 0190017508979 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE SAS Mixed Use (MU) SSDs are ideal for big data analytics, cloud computing, high performance compute, database applications and virtualization.
Achieve higher IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Enable up to 24 Gb Max performance when combined with appropriate backplanes.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Do you need to accelerate the performance of your mixed use applications? HPE SAS Mixed Use (MU) Solid State Drives (SSDs) deliver high performance and endurance for applications requiring high read and write IOPS performance. HPE Enterprise SAS MU SSDs transfer data at full duplex (bidirectional) allowing greater I/O bandwidth to alleviate bottlenecks at quadruple the 6Gb interface of SATA drives. HPE Enterprise SAS MU SSDs are best suited for mission-critical applications requiring a balanced mix of read and write I/O to deliver significantly faster data transfers from storage than SATA SSDs. HPE SAS MU SSDs are ideal for big data analytics, high performance compute and virtualization workloads. SAS technology continues to be the interface of choice for many workloads for its reliability and 24x7 operation in the enterprise data center.
What is new supporting point:
Offering 800 GB, 1.6 TB, 3.2 TB, and 6.4 TB storage capacities on selected models of HPE SAS SSDs.
What is new supporting point:
Offering 800 GB, 1.6 TB, 3.2 TB, and 6.4 TB storage capacities on selected models of HPE SAS SSDs.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 52000 IOPS |
| Features | |
| Interface | SAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Random write (4KB) | 52000 IOPS |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 3 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 7.11 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Random write (4KB) | 52000 IOPS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kioxia Exceria PRO G2 4 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe BiCS FLASH TLCOnly £748.06 £623.38 -
SanDisk SN850P 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMeOnly £751.22 £626.02 -
RecommendedHPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSDOnly £714.46 £595.38 -
PopularKingston Technology 7680G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSDOnly £630.74 £525.62 -
NewLenovo 4XB7A82259 internal solid state drive 2.5" 480 GB Serial ATA III 3D TLC NANDOnly £792.77 £660.64 -
BestsellerKingston Technology 4T FURY RENEGADE G5 M.2 2280 NVMe SSDOnly £1,003.33 £836.11
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Va...
Only
£781.26
£651.05
|
Hot Product
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mu...
Only
£714.46
£595.38
|
New
Lenovo 4XB7A82259 internal solid state...
Only
£792.77
£660.64
|
Popular
Kingston Technology 7680G DC600M (Mixe...
Only
£630.74
£525.62
|
SanDisk SN850P 2 TB M.2 PCI Express 4....
Only
£751.22
£626.02
|
Bestseller
Kingston Technology 4T FURY RENEGADE G...
Only
£1,003.33
£836.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P40511-B21
|
P40504-B21
|
4XB7A82259
|
SEDC600M/7680G
|
WDBBYV0020BNC-WRSN
|
SFYR2S/4T0
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Sandisk
|
Kingston Technology
|
| Interface |
SAS
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
3D TLC NAND
|
N/A
|
3D TLC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Game console
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
N/A
|
N/A
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|


