Only
£167.09
£139.24
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
21 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
BiCS FLASH, Shock Resistant, 2.5-inch, 7mm, SATA 6 Gbit/s
- BiCS FLASHTM
- Shock Resistant
- 2.5-inch, 7mm Height Form Factor
- SSD Utility Management Software
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 960 GB |
| SKU | LTC10Z960GG8 |
| EAN | 4582563851863 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | Y |
| Product Family | Exceria |
Upgrading from a hard disk drive (HDD) should be easy and affordable and that’s where EXCERIA SATA SSD series come in. Designed to boost the speed of your desktop or notebook PC over conventional HDDs, the EXCERIA SATA SSD series leverages BiCS FLASH™, to deliver well-balanced performance, reliability, and value that will transform your desktop or mobile system.
Instant Performance Upgrade
Up your productivity with the EXCERIA SATA SSD series and enjoy faster boot ups, file transfers, and system responsiveness. Say goodbye to hard disk drive lag and get a computing experience worthy of your time.
Performance Made Affordable
Upgrading to an SSD from a conventional HDD can feel like you've purchased an entirely new system. EXCERIA SATA SSD series balance price and performance so you have enough funds left over for other.
Improved for On-the-go
Compared to hard disk drives, EXCERIA SATA SSD series also offer improved durability and power consumption, which can translate into longer battery life to keep you up and running longer.
Cutting Edge 3D Flash Memory
Each EXCERIA SSD is built with BiCS FLASH™ and a vertically stacked cell structure, delivering a cutting edge storage experience.
Instant Performance Upgrade
Up your productivity with the EXCERIA SATA SSD series and enjoy faster boot ups, file transfers, and system responsiveness. Say goodbye to hard disk drive lag and get a computing experience worthy of your time.
Performance Made Affordable
Upgrading to an SSD from a conventional HDD can feel like you've purchased an entirely new system. EXCERIA SATA SSD series balance price and performance so you have enough funds left over for other.
Improved for On-the-go
Compared to hard disk drives, EXCERIA SATA SSD series also offer improved durability and power consumption, which can translate into longer battery life to keep you up and running longer.
Cutting Edge 3D Flash Memory
Each EXCERIA SSD is built with BiCS FLASH™ and a vertically stacked cell structure, delivering a cutting edge storage experience.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 555 MB/s |
| Write speed | 540 MB/s |
| Random write (4KB) | 88000 IOPS |
| Random read (4KB) | 81000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Laptop |
| NVMe | No |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| TBW rating | 240 |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 555 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 540 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 88000 IOPS |
| Random read (4KB) | 81000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 1.7 W |
| Power consumption (idle) | 1.7 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Laptop |
| NVMe | No |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| TBW rating | 240 |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 555 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 540 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 88000 IOPS |
| Random read (4KB) | 81000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Laptop |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70.1 mm |
| Weight | 45.7 g |
| Height | 7.2 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 20 G |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSDOnly £225.84 £188.20 -
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £167.38 £139.48 -
Kingston Technology 1920G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSDOnly £207.20 £172.67 -
SanDisk SN850P 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMeOnly £184.64 £153.87 -
Synology SNV3410 400 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £166.34 £138.62 -
Crucial T700 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMeOnly £194.60 £162.17 -
Western Digital Blue SA510 2 TB 2.5" Serial ATA IIIOnly £143.17 £119.31 -
Crucial T500 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe TLCOnly £135.56 £112.97 -
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £186.60 £155.50 -
Western Digital Green WDS200T3G0C 2 TB M.2 PCI Express NVMe QLCOnly £136.34 £113.62 -
Crucial T500 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D TLC NANDOnly £185.35 £154.46 -
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £167.38 £139.48 -
NewKingston Technology 1000G NV3 M.2 2230 NVMe SSDOnly £203.83 £169.86 -
Kingston Technology 512G SSD KC600 SATA3 2.5"Only £137.64 £114.70 -
RecommendedKingston Technology 2048G KC3000 M.2 2280 NVMe SSDOnly £175.74 £146.45 -
Samsung 870 EVO 500 GB 2.5" Serial ATA III V-NAND MLCOnly £199.69 £166.41 -
PopularDELL AB821357 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £188.10 £156.75 -
BestsellerKingston Technology 1000G NV3 M.2 2280 NVMe SSDOnly £162.31 £135.26 -
Kioxia Exceria G3 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe QLCOnly £195.48 £162.90
You may also be interested in
| Product |
Kioxia Exceria 960 GB 2.5" Serial...
Only
£167.09
£139.24
|
Recommended
Kingston Technology 512G SSD KC600 SAT...
Only
£137.64
£114.70
|
Hot Product
Samsung 870 EVO 500 GB 2.5" Seria...
Only
£199.69
£166.41
|
New
HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF B...
Only
£225.84
£188.20
|
Bestseller
Kingston Technology 2048G KC3000 M.2 2...
Only
£175.74
£146.45
|
Popular
DELL AB821357 internal solid state dri...
Only
£188.10
£156.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LTC10Z960GG8
|
SKC600/512G
|
MZ-77E500B/EU
|
P40498-B21
|
SKC3000D/2048G
|
AB821357
|
| Manufacturer |
KIOXIA
|
Kingston Technology
|
Samsung
|
HPE
|
Kingston Technology
|
DELL
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
TLC
|
3D TLC
|
V-NAND MLC
|
TLC
|
3D TLC
|
N/A
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
500GB to 800GB
|
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
Notebook
|
PC/notebook
|
PC
|
Server
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|


![Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 2 TB, [With Heatsink]](https://media.stockinthechannel.com/pic/otYZPY-8QkmUsp5XrGf_Sg.c-mt.jpg)
