Only
£207.20
£172.67
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
6 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
1920G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSD
- Designed for data center environments
- Hardware-based power loss protection
- Latency and IOPS consistency
- AES 256-bit encryption with DC600ME
- Capacities of up to 7.68TB*
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| SSD capacity | 1920 GB |
| SKU | SEDC600M/1920G |
| EAN | 0740617334890 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Kingston’s DC600M and DC600ME SSDs are fourth-generation data center SATA 3.0, 6Gbps SSDs utilising 3D TLC NAND intended for “mixed use” server workloads. Both are well suited for a wide variety of server applications and include on-board power loss protection via hold-up capacitors. DC600M and DC600ME are designed to protect data against unexpected power failure and to ensure the drive will successfully reinitialise on the next power-up of the system. Designed to deliver low latency and IO consistency for system integrators, hyperscale data centers and cloud service providers.
DC600ME features AES 256-bit encryption and supports TCG OPAL 2.0 security standards.
Capacities available from 480GB–7.68TB* to meet your data storage requirements.
Designed for data center environments
Optimised to meet the high demands of server RAID applications with low latency and IO consistency as the key design criteria.
Hardware-based PLP
Power loss capacitors to protect user data against unexpected power loss and enhance performance.
Delivers excellent quality of service (QoS)*
Optimised performance predictability to meet
service-level agreements (SLAs).
AES 256-bit Encryption with DC600ME
Protect sensitive data with support for AES 256-bit hardware-based encryption and TCG Opal 2.0 security standards with DC600ME.
Capacities up to 7.68TB
Upgrade and manage storage with capacities up to 7.68TB.*
DC600ME features AES 256-bit encryption and supports TCG OPAL 2.0 security standards.
Capacities available from 480GB–7.68TB* to meet your data storage requirements.
Designed for data center environments
Optimised to meet the high demands of server RAID applications with low latency and IO consistency as the key design criteria.
Hardware-based PLP
Power loss capacitors to protect user data against unexpected power loss and enhance performance.
Delivers excellent quality of service (QoS)*
Optimised performance predictability to meet
service-level agreements (SLAs).
AES 256-bit Encryption with DC600ME
Protect sensitive data with support for AES 256-bit hardware-based encryption and TCG Opal 2.0 security standards with DC600ME.
Capacities up to 7.68TB
Upgrade and manage storage with capacities up to 7.68TB.*
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random write (4KB) | 78000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 200 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| TBW rating | 3504 |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 78000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 200 µs |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| H/W PLP function | Yes |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Power | |
| Power consumption (average) | 1.45 W |
| Power consumption (write) | 3.6 W |
| Power consumption (read) | 1.6 W |
| Power consumption (idle) | 1.3 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| TBW rating | 3504 |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 78000 IOPS |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 200 µs |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 69 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.1 mm |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 9.14 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 91.2 g |
| Packaging data | |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 9.14 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 91.2 g |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 989.98 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Hardware encryption | No |
| Country of origin | China, Taiwan |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 989.98 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £167.38 £139.48 -
Kioxia Exceria G3 2 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe QLCOnly £282.89 £235.74 -
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £167.38 £139.48 -
Kioxia Exceria G3 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe QLCOnly £195.48 £162.90 -
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £186.60 £155.50 -
Kioxia Exceria 960 GB 2.5" Serial ATA III TLCOnly £167.09 £139.24 -
HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSDOnly £225.84 £188.20 -
Lexar NM620 M.2 2 TB PCI Express 4.0 3D TLC NAND NVMeOnly £262.73 £218.94 -
Lexar NS100 2 TB 2.5" Serial ATA IIIOnly £280.28 £233.57 -
Lexar NQ100 2 TB 2.5" Serial ATA IIIOnly £276.26 £230.22 -
Crucial T700 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMeOnly £194.60 £162.17 -
Kingston Technology 2000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINKOnly £209.56 £174.63 -
Lexar NM790 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe SLCOnly £207.71 £173.09 -
Crucial CT1000T705SSD5 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMeOnly £221.41 £184.51 -
Synology SNV3410 400 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £166.34 £138.62 -
Kioxia LSF10Z001TG8 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe QLCOnly £189.92 £158.27 -
NewKingston Technology 1000G NV3 M.2 2230 NVMe SSDOnly £205.70 £171.42 -
Kingston Technology 1024G KC3000 M.2 2280 NVMe SSDOnly £268.69 £223.91 -
Crucial T500 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D TLC NANDOnly £185.35 £154.46 -
RecommendedKingston Technology 2048G KC3000 M.2 2280 NVMe SSDOnly £175.74 £146.45 -
PopularDELL AB821357 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £188.10 £156.75 -
Samsung 870 EVO 500 GB 2.5" Serial ATA III V-NAND MLCOnly £199.69 £166.41 -
Hot ProductSamsung 990 PRO 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe V-NAND MLCOnly £254.70 £212.25 -
BestsellerSamsung 870 EVO 1 TB 2.5" Serial ATA III V-NAND MLCOnly £281.83 £234.86
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Kingston Technology 1920G DC600M (Mixe...
Only
£207.20
£172.67
|
Popular
Kioxia Exceria 960 GB 2.5" Serial...
Only
£167.09
£139.24
|
Lexar NS100 2 TB 2.5" Serial ATA...
Only
£280.28
£233.57
|
Hot Product
Samsung 870 EVO 500 GB 2.5" Seria...
Only
£199.69
£166.41
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 1 TB 2.5" Serial...
Only
£281.83
£234.86
|
New
HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF B...
Only
£225.84
£188.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SEDC600M/1920G
|
LTC10Z960GG8
|
LNS100-2TRB
|
MZ-77E500B/EU
|
MZ-77E1T0B/EU
|
P40498-B21
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
KIOXIA
|
Lexar
|
Samsung
|
Samsung
|
HPE
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
| Memory type |
3D TLC NAND
|
TLC
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
V-NAND MLC
|
TLC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
Server/workstation
|
Notebook
|
PC/notebook
|
PC
|
PC
|
Server
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|




