Only
£207.88
£173.23
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
90 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
1TB
- BiCS FLASHTM
- NVMeTM 2.0c Technology
- M.2 2280 Form Factor
- PCIe® Gen5 x4
- SSD Utility Management Software
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| SSD capacity | 1000 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | LVD10Z001TG8 |
| EAN | 4582563859975 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | Y |
Get an enhanced PC experience with the all-new KIOXIA EXCERIA PLUS G4 SSD series featuring a state-of-the-art PCIe® 5.0 interface. Offering improved performance and up to 2TB of capacity for gamers and video editors, the EXCERIA PLUS G4 series delivers low power consumption and reduced heat generation.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| Features | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 2.0c |
| Sequential read speed (ATTO) | 10000 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 7900 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Power | |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 2.0c |
| Sequential read speed (ATTO) | 10000 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 7900 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1300000 IOPS |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.1 mm |
| Weight | 5.6 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80.2 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Western Digital Red WD ™ SN700 NVMe™ POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £167.38 £139.48 -
Kioxia Exceria G3 2 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe QLCOnly £282.89 £235.74 -
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD 2,5"/7 mm POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £167.38 £139.48 -
Kioxia Exceria G3 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe QLCOnly £195.48 £162.90 -
Kioxia Exceria 960 GB 2.5" Serial ATA III TLCOnly £167.09 £139.24 -
Western Digital Black WD_BLACK™ SN850X NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 2 TBOnly £186.60 £155.50 -
Synology SNV3410 400 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £166.34 £138.62 -
Lexar NS100 2 TB 2.5" Serial ATA IIIOnly £280.28 £233.57 -
Kingston Technology 2000G RENEGADE PCIe 4.0 NVMe SSD W/ HEATSINKOnly £209.56 £174.63 -
Lexar NQ100 2 TB 2.5" Serial ATA IIIOnly £276.26 £230.22 -
Crucial T700 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMeOnly £194.60 £162.17 -
Lexar NM620 M.2 2 TB PCI Express 4.0 3D TLC NAND NVMeOnly £262.73 £218.94 -
HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSDOnly £225.84 £188.20 -
Crucial CT1000T705SSD5 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMeOnly £221.41 £184.51 -
Kioxia LSF10Z001TG8 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe QLCOnly £189.92 £158.27 -
Crucial T500 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D TLC NANDOnly £185.35 £154.46 -
Kingston Technology 1920G DC600M (Mixed-Use) 2.5” Enterprise SATA SSDOnly £207.20 £172.67 -
Lexar NM790 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe SLCOnly £207.71 £173.09 -
NewKingston Technology 1000G NV3 M.2 2230 NVMe SSDOnly £204.58 £170.48 -
Kingston Technology 2048G KC3000 M.2 2280 NVMe SSDOnly £175.74 £146.45 -
PopularDELL AB821357 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £188.10 £156.75 -
Samsung 870 EVO 500 GB 2.5" Serial ATA III V-NAND MLCOnly £199.69 £166.41 -
Hot ProductSamsung 990 PRO 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe V-NAND MLCOnly £254.70 £212.25 -
BestsellerKingston Technology 2000G NV3 M.2 2280 NVMe SSDOnly £311.56 £259.63 -
RecommendedSamsung 870 EVO 1 TB 2.5" Serial ATA III V-NAND MLCOnly £281.83 £234.86
You may also be interested in
| Product |
Kioxia LVD10Z001TG8 internal solid sta...
Only
£207.88
£173.23
|
Popular
Kioxia Exceria 960 GB 2.5" Serial...
Only
£167.09
£139.24
|
Recommended
Lexar NS100 2 TB 2.5" Serial ATA...
Only
£280.28
£233.57
|
Hot Product
Samsung 870 EVO 500 GB 2.5" Seria...
Only
£199.69
£166.41
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 1 TB 2.5" Serial...
Only
£281.83
£234.86
|
New
HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF B...
Only
£225.84
£188.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVD10Z001TG8
|
LTC10Z960GG8
|
LNS100-2TRB
|
MZ-77E500B/EU
|
MZ-77E1T0B/EU
|
P40498-B21
|
| Manufacturer |
KIOXIA
|
KIOXIA
|
Lexar
|
Samsung
|
Samsung
|
HPE
|
| Interface |
PCI Express 5.0
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
| Memory type |
BiCS FLASH TLC
|
TLC
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
V-NAND MLC
|
N/A
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
Notebook
|
PC/notebook
|
PC
|
PC
|
N/A
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|

