Only
£136.26
£113.55
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
9 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
512G SSD KC600 SATA3 2.5"
- Remarkable performance
- Features the latest 3D TLC NAND technology
- Supports a full security suite (TCG Opal, AES 256-bit, eDrive)
- Available in range of full capacities
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | 3D TLC |
| SSD capacity | 512 GB |
| SKU | SKC600/512G |
| EAN | 0740617300253 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Kingston’s KC600 is a full-capacity SSD designed to provide remarkable performance and optimised to provide functional system responsiveness with incredible boot, loading and transfer times. It comes in both 2.5" and mSATA form factors using SATA Rev 3.0 interface with backwards compatibility. The KC600 utilises the latest 3D TLC NAND technology while supporting a full security suite that includes AES 256-bit hardware encryption, TCG Opal and eDrive. It features read/write speeds of up to 550/520MB/s* to efficiently store your data up to 2TB**. It’s available in a bundle kit that provides everything you need for a smooth and easy desktop and notebook installation and upgrade.
Remarkable performance
Using the latest 3D TLC NAND technology, it enables read/write speeds of up to 550/520MB/s.*
Full-security suite
Protect and secure your data with Kingston’s self-encrypting drive.
Easy installation/upgrade
KC600 is available in an upgrade bundle kit that has everything you need to install your drive easily.
Multiple capacities
KC600 is available in a range of full capacities from 256GB to 2TB.**
Remarkable performance
Using the latest 3D TLC NAND technology, it enables read/write speeds of up to 550/520MB/s.*
Full-security suite
Protect and secure your data with Kingston’s self-encrypting drive.
Easy installation/upgrade
KC600 is available in an upgrade bundle kit that has everything you need to install your drive easily.
Multiple capacities
KC600 is available in a range of full capacities from 256GB to 2TB.**
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | 3D TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random write (4KB) | 80000 IOPS |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | SMI SM2259 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 80000 IOPS |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 0.2 W |
| Power consumption (write) | 3.2 W |
| Power consumption (read) | 1.3 W |
| Power consumption (idle) | 0.06 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| Controller type | SMI SM2259 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 80000 IOPS |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.9 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.1 mm |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 9.14 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 62.19 g |
| Packaging data | |
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 9.14 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 62.19 g |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 699.95 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Hardware encryption | Yes |
| Country of origin | China |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 699.95 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kioxia Exceria Plus G3 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe BiCS FLASH TLCOnly £169.61 £141.34 -
RecommendedKioxia Exceria 960 GB 2.5" Serial ATA III TLCOnly £148.75 £123.96 -
Kioxia Exceria G3 1 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe QLCOnly £173.83 £144.86 -
PNY CS1030 500 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe 3D NANDOnly £115.08 £95.90 -
Kioxia LSF10Z001TG8 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe QLCOnly £168.92 £140.77 -
Lexar NM620 512 GB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D TLC NANDOnly £119.36 £99.47 -
Hot ProductKingston Technology 2048G KC3000 M.2 2280 NVMe SSDOnly £312.26 £260.22 -
DELL AB821357 internal solid state drive 1 TB M.2 PCI Express 3.0 NVMeOnly £190.00 £158.33 -
NewSamsung 870 EVO 500 GB 2.5" Serial ATA III V-NAND MLCOnly £199.69 £166.41 -
PopularLenovo 4XB1D04756 internal solid state drive 512 GB M.2 PCI Express 4.0 NVMeOnly £125.40 £104.50 -
BestsellerKingston Technology 1000G NV3 M.2 2280 NVMe SSDOnly £160.68 £133.90
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Kingston Technology 512G SSD KC600 SAT...
Only
£136.26
£113.55
|
Kioxia Exceria 960 GB 2.5" Serial...
Only
£148.75
£123.96
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 500 GB 2.5" Seria...
Only
£199.69
£166.41
|
Hot Product
Lexar NM620 512 GB M.2 PCI Express 4.0...
Only
£119.36
£99.47
|
Popular
Lenovo 4XB1D04756 internal solid state...
Only
£125.40
£104.50
|
PNY CS1030 500 GB M.2 PCI Express 3.0...
Only
£115.08
£95.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SKC600/512G
|
LTC10Z960GG8
|
MZ-77E500B/EU
|
LNM620X512G-RNNNG
|
4XB1D04756
|
M280CS1030-500-RB
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
KIOXIA
|
Samsung
|
Lexar
|
Lenovo
|
PNY
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
3D TLC
|
TLC
|
V-NAND MLC
|
3D TLC NAND
|
N/A
|
3D NAND
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
500GB to 800GB
|
500GB to 800GB
|
400GB to 500GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
Notebook
|
PC
|
PC
|
Notebook
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|

