Only
£111.97
£93.31
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
211 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m Cat5e Transceiver
| SKU | J8177E |
|---|---|
| EAN | 0190017716909 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Product colour | Silver, Yellow |
| Features | |
| Product colour | Silver, Yellow |
| Network | |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 37 mm |
| Depth | 71 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 45.4 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
BestsellerHPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF TransceiverOnly £134.51 £112.09 -
D-Link 10GBase-SR SFP+ Transceiver, 80/300mOnly £145.48 £121.23 -
PopularHPE BladeSystem c-Class Virtual Connect 1G SFP SX TransceiverOnly £124.94 £104.12 -
NewHPE B-series 16Gb SFP+ Short Wave TransceiverOnly £124.58 £103.82 -
Hot ProductHPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR TransceiverOnly £148.45 £123.71
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m...
Only
£111.97
£93.31
|
Recommended
D-Link 10GBase-SR SFP+ Transceiver, 80...
Only
£145.48
£121.23
|
StarTech.com Cisco SFP-10G-LRM Compati...
Only
£130.86
£109.05
|
New
HPE B-series 16Gb SFP+ Short Wave Tran...
Only
£124.58
£103.82
|
Hot Product
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR T...
Only
£148.45
£123.71
|
Popular
HPE BladeSystem c-Class Virtual Connec...
Only
£124.94
£104.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J8177E
|
DEM-431XT
|
SFP10GLRMST
|
QK724A
|
455883-B21
|
453151-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
D-Link
|
StarTech.com
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Interface type |
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|










