Only
£148.45
£123.71
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
8 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR Transceiver
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SR |
| SKU | 455883-B21 |
| EAN | 0883585354641 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125,62.5/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | HP BladeSystem c-Class |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | HP BladeSystem c-Class |
| Certification | MSA |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 0.8 W |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.7 mm |
| Depth | 13.8 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125,62.5/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | HP BladeSystem c-Class |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
BestsellerHPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF TransceiverOnly £134.51 £112.09 -
D-Link 10GBase-SR SFP+ Transceiver, 80/300mOnly £145.48 £121.23 -
HPE BladeSystem c-Class Virtual Connect 1G SFP SX TransceiverOnly £124.94 £104.12 -
HPE B-series 16Gb SFP+ Short Wave TransceiverOnly £124.58 £103.82 -
PopularHPE Networking X120 1G SFP LC SX TransceiverOnly £183.84 £153.20
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR T...
Only
£148.45
£123.71
|
Recommended
D-Link 10GBase-SR SFP+ Transceiver, 80...
Only
£145.48
£121.23
|
StarTech.com Cisco SFP-10G-LRM Compati...
Only
£130.86
£109.05
|
Hot Product
Cisco GLC-GE-100FX= network transceive...
Only
£207.28
£172.73
|
Popular
HPE Networking X120 1G SFP LC SX Trans...
Only
£183.84
£153.20
|
New
HPE B-series 16Gb SFP+ Short Wave Tran...
Only
£124.58
£103.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
455883-B21
|
DEM-431XT
|
SFP10GLRMST
|
GLC-GE-100FX=
|
JD118B
|
QK724A
|
| Manufacturer |
HPE
|
D-Link
|
StarTech.com
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
N/A
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|







