Only
£153.20
£127.67
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
8 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Networking X120 1G SFP LC SX Transceiver
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SX |
| SKU | JD118B |
| EAN | 0885631249604 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
HP X120 1G SFP LC SX Transceiver
- Application/Usage: Data Networking
- Interfaces/Ports: 1 x 1000Base-SX
- Interfaces/Ports Details: 1 x LC 1000Base-SX Network
- Connectivity Media: Fiber 1000Base-SX
- Data Transfer Rate: 1 Gbps Gigabit Ethernet
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.1 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Height | 11.7 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
BestsellerHPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF TransceiverOnly £145.88 £121.57 -
HPE BladeSystem c-Class Virtual Connect 1G SFP SX TransceiverOnly £124.94 £104.12 -
NewNETGEAR AGM734 network transceiver module 10000 Mbit/sOnly £134.39 £111.99 -
Hot ProductHPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR TransceiverOnly £148.45 £123.71
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Networking X120 1G SFP LC SX Trans...
Only
£153.20
£127.67
|
New
NETGEAR AGM734 network transceiver mod...
Only
£134.39
£111.99
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-10G-LRM Compati...
Only
£130.86
£109.05
|
Popular
Cisco GLC-GE-100FX= network transceive...
Only
£205.28
£171.07
|
Bestseller
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR T...
Only
£148.45
£123.71
|
HPE BladeSystem c-Class Virtual Connec...
Only
£124.94
£104.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JD118B
|
AGM734-10000S
|
SFP10GLRMST
|
GLC-GE-100FX=
|
455883-B21
|
453151-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Netgear
|
StarTech.com
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
| Interface type |
SFP
|
N/A
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|







