Only
£134.51
£112.09
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
91 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF Transceiver
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J4858D |
| EAN | 0190017245836 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HPE BladeSystem c-Class Virtual Connect 1G SFP SX TransceiverOnly £124.94 £104.12 -
NETGEAR AGM734 network transceiver module 10000 Mbit/sOnly £134.39 £111.99 -
PopularHPE Networking X120 1G SFP LC SX TransceiverOnly £183.84 £153.20 -
BestsellerHPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m Cat5e TransceiverOnly £111.97 £93.31 -
Hot ProductHPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR TransceiverOnly £148.45 £123.71
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m...
Only
£134.51
£112.09
|
New
NETGEAR AGM734 network transceiver mod...
Only
£134.39
£111.99
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-10G-LRM Compati...
Only
£130.86
£109.05
|
Popular
HPE Networking X120 1G SFP LC SX Trans...
Only
£183.84
£153.20
|
Hot Product
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR T...
Only
£148.45
£123.71
|
HPE BladeSystem c-Class Virtual Connec...
Only
£124.94
£104.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J4858D
|
AGM734-10000S
|
SFP10GLRMST
|
JD118B
|
455883-B21
|
453151-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Netgear
|
StarTech.com
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Interface type |
N/A
|
N/A
|
SFP+
|
N/A
|
SFP+
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|















