HP CF303A/827A Toner magenta, 32K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 880
SKU
CF303A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
20 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
827A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 827A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Magenta (~32,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 827A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Magenta
Brand compatibility HP
Capacity 32000.00
Colour magenta
SKU CF303A
EAN 0887111323941
TypeOriginal
Colour toner page yield32000 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF303A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursMagenta
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentBusiness
Total amount of recycled materials used for making0%
Pallet size (EU)1200 x 790 x 1124 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)136.4 kg (300.8 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1186.2 x 1000.8 x 1120.1 mm (46.7 x 39.4 x 44.1")
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 27 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 70%
Weight & dimensions
Width584 mm
Depth130 mm
Height195 mm
Package depth130 mm
Package weight1.55 kg
Weight850 g
Package width584 mm
Package height195 mm
Products per pallet75 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1185 x 1000 x 1119 mm
Packaging data
Package depth130 mm
Package weight1.55 kg
Package width584 mm
Package height195 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF303A
Total carbon footprint (kg of CO2e)5.8
HP GTIN (EAN/UPC)887111323941
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111323941
Other features
Pallet weight (EU)113.5 kg
Products per pallet75 pc(s)