HP CF311A/826A Toner cyan, 31.5K pages/5% for HP Color LaserJet M 855
SKU
CF311A
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
15 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
826A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 826A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 826 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M855
  • 1 Cyan (~31,500 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 826A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Cyan
Brand compatibility HP
Capacity 31500.00
Colour cyan
SKU CF311A
EAN 0887111323880
TypeOriginal
Colour toner page yield31500 pages
CompatibilityHP 826 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M855
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF311A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursCyan
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentBusiness, Enterprise
Total amount of recycled materials used for making0%
Pallet size (EU)1200 x 790 x 1124 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)136.4 kg (300.8 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1186.2 x 1000.8 x 1120.1 mm (46.7 x 39.4 x 44.1")
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Operating temperature (T-T)15 - 27 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 70%
Weight & dimensions
Width584 mm
Depth130 mm
Height195 mm
Package depth130 mm
Package weight1.55 kg
Weight850 g
Package width584 mm
Package height195 mm
Products per pallet75 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1185 x 1000 x 1119 mm
Packaging data
Package depth130 mm
Package weight1.55 kg
Package width584 mm
Package height195 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF311A
Total carbon footprint (kg of CO2e)5.8
HP GTIN (EAN/UPC)887111323880
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111323880
Other features
Pallet weight (EU)113.5 kg
Products per pallet75 pc(s)
Write Your Own Review
You're reviewing:HP CF311A/826A Toner cyan, 31.5K pages/5% for HP Color LaserJet M 855
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CF311A/826A Toner cyan, 31.5K pages/5% for HP Color LaserJet M 855