- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- Original HP 87X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 87 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M506, M527; HP LaserJet Pro M501
- 2 Black (~36,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Count on Original HP Toner cartridges with JetIntelligence to deliver consistent quality at fast speeds, plus affordable high-yield options[2], anti-fraud technology, and consistent HP quality.
- Ideal for printing consistent, quality black-and-white pages at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.
- Depend on Original HP 87X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 Toner cartridges; Recycling guide
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 18000.00 |
| Colour | black |
| SKU | CF287XD |
| EAN | 0190780576083 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Count on Original HP Toner cartridges with JetIntelligence to deliver consistent quality at fast speeds, plus affordable high-yield options[2], anti-fraud technology, and consistent HP quality.
Compatible Printers: HP LaserJet Enterprise MFP M 527 f, HP LaserJet Pro M 501 dn, HP LaserJet Enterprise M 506 Series, HP LaserJet Pro M 501 n, HP LaserJet Managed Flow MFP M 527 cm, HP LaserJet Managed M 506 dnm, HP LaserJet Enterprise MFP M 527 Series, HP LaserJet Managed M 506 xm, HP LaserJet Managed MFP M 527 dnm, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M 527 c, HP LaserJet Enterprise M 506 dn, HP LaserJet Enterprise MFP M 527 z, HP LaserJet Enterprise MFP M 527 c, HP LaserJet Enterprise M 506 xh, HP LaserJet Enterprise M 506 n, HP LaserJet Enterprise M 506 dh, HP LaserJet Enterprise MFP M 527 dn, HP LaserJet Pro M 501 Series, HP LaserJet Enterprise M 506 x
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Black toner page yield | 36000 pages |
| Compatibility | HP 87 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M506, M527 HP LaserJet Pro M501 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF287XD |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Pallet size (EU) | 1133 x 752 x 992 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 200.5 kg (442.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1130.3 x 998.2 x 1267.5 mm (44.5 x 39.3 x 49.9") |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 373 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 281 mm |
| Package depth | 244 mm |
| Package weight | 3.76 kg |
| Weight | 2.7 kg |
| Package width | 373 mm |
| Package height | 281 mm |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1131 x 998 x 1268 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 244 mm |
| Package weight | 3.76 kg |
| Package width | 373 mm |
| Package height | 281 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF287XD |
| Pallet size (EU) | 1133 x 752 x 992 mm |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 200.5 kg (442.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1130.3 x 998.2 x 1267.5 mm (44.5 x 39.3 x 49.9") |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |
| Compatibility | HP 87 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M506, M527 HP LaserJet Pro M501 |
| Box contents | 2 Toner cartridges; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.8 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780576083 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780576083 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.8 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet size (EU) | 1133 x 752 x 992 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1131 x 998 x 1268 mm |
| Pallet weight (imperial) | 200.5 kg (442.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1130.3 x 998.2 x 1267.5 mm (44.5 x 39.3 x 49.9") |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 201 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 122 kg |
| Pallet size (EU) | 1133 x 752 x 992 mm |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1131 x 998 x 1268 mm |
| Pallet weight (imperial) | 200.5 kg (442.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1130.3 x 998.2 x 1267.5 mm (44.5 x 39.3 x 49.9") |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
-
Lexmark 24B6843 Toner-kit magenta, 30K pages ISO/IEC 19798 for Lexmark C 9235Only £641.77 £534.81 -
Lexmark 55B0XA0 Toner-kit, 20K pages ISO/IEC 19752 for Lexmark MS 431Only £503.02 £419.18 -
HP CF312A/826A Toner yellow, 31.5K pages/5% for HP Color LaserJet M 855Only £577.42 £481.18 -
Lexmark 24B6842 Toner-kit cyan, 30K pages ISO/IEC 19798 for Lexmark C 9235Only £591.91 £493.26 -
HP CF302A/827A Toner yellow, 32K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 880Only £534.01 £445.01 -
Lexmark 24B6844 Toner-kit yellow, 30K pages ISO/IEC 19798 for Lexmark C 9235Only £641.77 £534.81 -
Lexmark 24B5995 Toner cartridge cyan, 20K pages/5% for Lexmark C 6160Only £507.25 £422.71 -
Lexmark 24B6512 Toner cartridge cyan, 50K pages for Lexmark XC 8160Only £546.85 £455.71 -
Lexmark 24B6514 Toner cartridge yellow, 50K pages for Lexmark XC 8160Only £546.85 £455.71 -
HP CF311A/826A Toner cyan, 31.5K pages/5% for HP Color LaserJet M 855Only £577.42 £481.18 -
Lexmark 24B6888 Toner-kit, 21K pages ISO/IEC 19752 for Lexmark M 1242Only £578.27 £481.89 -
Lexmark 24B6513 Toner cartridge magenta, 50K pages for Lexmark XC 8160Only £546.85 £455.71 -
PopularHP CF313A/826A Toner magenta, 31.5K pages/5% for HP Color LaserJet M 855Only £577.42 £481.18 -
HP CF301A/827A Toner cyan, 32K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 880Only £534.01 £445.01
You may also be interested in
| Product |
New
HP CF287XD/87X Toner cartridge high-ca...
Only
£628.54
£523.78
|
Popular
Lexmark 52D2H00/522H Toner-kit black r...
Only
£503.98
£419.98
|
Recommended
Lexmark 52D2X00/522X Toner-kit black e...
Only
£623.75
£519.79
|
Lexmark 62D2X00/622X Toner-kit black e...
Only
£656.82
£547.35
|
Bestseller
Lexmark 52D2X0E/522X Toner-kit black e...
Only
£623.75
£519.79
|
Hot Product
Lexmark 62D2X0E/622X Toner-kit black e...
Only
£623.75
£519.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CF287XD
|
52D2H00
|
52D2X00
|
62D2X00
|
52D2X0E
|
62D2X0E
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
Lexmark
|
N/A
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|

























