Only
£112.76
£93.97
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
5 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
HP 73 - CD951A - 1 x Chromatic Red - Print cartridge - For DesignJet Z3200, Z3200ps
- Ideal for professional photographers and graphic designers.
- Ink cartridge
| Printing colours | Chromatic red |
|---|---|
| Colour | red |
| Content (ml) | 130.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | CD951A |
| EAN | 0884420038672 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
HP CD951A no 73 red inkjet cartridge for use with Design jet Z3200 series printers.
Compatible Printers: HP DesignJet Z 3200 Series, HP DesignJet Z 3200 24 Inch, HP DesignJet Z 3200 44 Inch, HP DesignJet Z 3200, HP DesignJet Z 3200 PS 44 Inch, HP DesignJet Z 3200 PS 24 Inch
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | CD951A |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Chromatic red |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Enterprise |
| Compatibility | HP Designjet Z3200 Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 190 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 240 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 240 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Weight | 190 g |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Chromatic red |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Print cartridge volume (metric) | 130 ml |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Package weight | 240 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical features | Convenient, time-saving supplies reordering facilitated by built-in intelligent technology*. |
| Retail only | No |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Print head nozzles | 2112 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Ink drop | 4 pl |
| Compatible ink types, supplies | Pigment-based |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 463 kg |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Pallet gross width | 121.9 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 150 cm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 463 kg |
| OEM code | CD951A |
| Print cartridge volume (metric) | 130 ml |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical features | Convenient, time-saving supplies reordering facilitated by built-in intelligent technology*. |
| Retail only | No |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Print head nozzles | 2112 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Ink drop | 4 pl |
| Compatible ink types, supplies | Pigment-based |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP C9452A/70 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet Z 2100/5200/5400Only £112.76 £93.97 -
HP F9J96A/745 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.94 £94.12 -
HP F9J97A/745 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.94 £94.12 -
HP P2V84A/747 Ink cartridge green chromatic 300ml for HP DesignJet Z 9+Only £149.33 £124.44 -
HP F9K00A/745 Ink cartridge red chromatic 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.94 £94.12 -
HP P2V87A/747 Ink cartridge Gloss-Enhancer 300ml for HP DesignJet Z 9+Only £149.33 £124.44 -
HP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.40 £78.67 -
HP P2V86A/747 Ink cartridge gray 300ml for HP DesignJet Z 9+Only £149.33 £124.44 -
HP 498N6A/738 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.40 £78.67 -
HP 498N4A/738 Ink cartridge black 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.40 £78.67 -
HP F9J66A/728 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.48 £87.07 -
NewHP 498N5A/738 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.40 £78.67 -
HP P2V70A/730 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
HP P2V27A/731 Printhead for HP DesignJet T 1700Only £105.38 £87.82 -
HP C9380A/72 Printhead gray + black for HP DesignJet T 1100/1200/1300/620Only £102.70 £85.58 -
HP P2V78A/746 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £149.33 £124.44 -
HP P2V69A/730 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
HP P2V80A/746 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £163.64 £136.37 -
PopularHP F9J86A/744 Printhead black / cyan for HP DesignJet Z 2600Only £110.95 £92.46 -
HP P2V83A/746 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £149.33 £124.44 -
HP P2V68A/730 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
HP P2V79A/746 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £149.33 £124.44 -
HP B3P19A/727 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £102.84 £85.70 -
HP B3P20A/727 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £102.84 £85.70 -
HP F9J67A/728 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.48 £87.07 -
HP B3P21A/727 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £90.05 £75.04 -
RecommendedHP F9J65A/728 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.48 £87.07 -
HP 3WX25A/728 Ink cartridge black matt 130ml for HP DesignJet T 830Only £104.48 £87.07 -
HP P2V82A/746 Ink cartridge foto black 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £149.33 £124.44 -
HP P2V25A/746 Printhead for HP DesignJet Z 6/9+Only £106.44 £88.70 -
BestsellerHP B3P23A/727 Ink cartridge foto black 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £102.84 £85.70 -
Hot ProductHP P2V73A/730 Ink cartridge foto black 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63
You may also be interested in
| Product |
New
HP CD951A/73 Ink cartridge red chrom....
Only
£112.76
£93.97
|
Bestseller
HP C9451A/70 Ink cartridge photo gray...
Only
£112.76
£93.97
|
Recommended
HP C9448A/70 Ink cartridge black matt...
Only
£112.76
£93.97
|
Popular
HP C9390A/70 Ink cartridge light cyan...
Only
£112.76
£93.97
|
HP C9452A/70 Ink cartridge cyan 130ml...
Only
£112.76
£93.97
|
Hot Product
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
Only
£95.35
£79.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CD951A
|
C9451A
|
C9448A
|
C9390A
|
C9452A
|
C9407A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|









