Only
£94.16
£78.47
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
32 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
738 130-ml Yellow DesignJet Ink Cartridge
- Take quality, durability, and sustainability to new heights with HP Flex Tech Inks. Based on years of field experience with HP PageWide XL printers, this ink delivers exceptional results while also helping to reduce your environmental impact.
- Ink cartridge
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 130.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | 498N7A |
| EAN | 0196068358884 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Compatible Printers: HP DesignJet T 850 MFP, HP DesignJet T 950 Series, HP DesignJet T 950, HP DesignJet T 850, HP DesignJet T 850 Series, HP DesignJet T 950 MFP
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T850, T950 printers |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 205 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 245 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 245 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 205 g |
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 245 g |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1501.1 mm (48 x 40 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1501 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 453.4 kg |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1501.1 mm (48 x 40 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1501 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 453.4 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1501.1 mm (48 x 40 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1501 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP C9452A/70 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet Z 2100/5200/5400Only £112.48 £93.73 -
HP F9K00A/745 Ink cartridge red chromatic 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.64 £93.87 -
NewHP 498N5A/738 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.16 £78.47 -
HP F9J96A/745 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.64 £93.87 -
HP F9J97A/745 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.64 £93.87 -
HP CH649A/761 Maintenance-kit for HP DesignJet T 7100/7200Only £98.41 £82.01 -
HP 498N4A/738 Ink cartridge black 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.16 £78.47 -
HP 498N6A/738 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.16 £78.47 -
HP F9J66A/728 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.20 £86.83 -
HP P2V64A/730 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £81.25 £67.71 -
HP C9371A/72 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 1100/1200/1300/620Only £85.52 £71.27 -
HP B3P21A/727 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £102.54 £85.45 -
HP P2V66A/730 Ink cartridge gray 130ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £81.25 £67.71 -
HP P2V63A/730 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £81.25 £67.71 -
HP B3P19A/727 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £89.81 £74.84 -
HP B3P23A/727 Ink cartridge foto black 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £89.81 £74.84 -
HP B3P24A/727 Ink cartridge gray 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £89.81 £74.84 -
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan for HP DesignJet T 1100/1200/1300/620Only £89.66 £74.72 -
HP P2V62A/730 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £81.25 £67.71 -
HP P2V27A/731 Printhead for HP DesignJet T 1700Only £105.11 £87.59 -
PopularHP F9J86A/744 Printhead black / cyan for HP DesignJet Z 2600Only £110.65 £92.21 -
RecommendedHP F9J65A/728 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.20 £86.83 -
HP F9J67A/728 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.20 £86.83 -
HP 3WX25A/728 Ink cartridge black matt 130ml for HP DesignJet T 830Only £104.20 £86.83
You may also be interested in
| Product |
New
HP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130...
Only
£94.16
£78.47
|
Bestseller
HP C9372A/72 Ink cartridge magenta 130...
Only
£85.52
£71.27
|
Recommended
HP C9451A/70 Ink cartridge photo gray...
Only
£112.48
£93.73
|
Hot Product
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
Only
£89.66
£74.72
|
HP C9448A/70 Ink cartridge black matt...
Only
£112.48
£93.73
|
Popular
HP C9390A/70 Ink cartridge light cyan...
Only
£112.48
£93.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
498N7A
|
C9372A
|
C9451A
|
C9383A
|
C9448A
|
C9390A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|




















