Only
£110.65
£92.21
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
36 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
744 Photo Black/Cyan DesignJet Printhead
- It's easy to produce a wide range of eye-catching graphics and technical applications with the reliable, hassle-free performance of user-replaceable HP 744 DesignJet Printheads.
- Ideal for both graphics and technical applications.
- Printhead
| Colour | black cyan |
|---|---|
| SKU | F9J86A |
| EAN | 0725184104497 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Ideal for both graphics and technical applications.
It's easy to produce a wide range of eye-catching graphics and technical applications with the reliable, hassle-free performance of user-replaceable HP 744 DesignJet Printheads.
It's easy to produce a wide range of eye-catching graphics and technical applications with the reliable, hassle-free performance of user-replaceable HP 744 DesignJet Printheads.
Compatible Printers: HP DesignJet Z 2600 PS, HP DesignJet Z 5600 PS
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | F9J86A |
| Printing colours | Cyan, Photo black |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet Z2600 PostScript Printer, HP DesignJet Z5600 PostScript Printer |
| Weight & dimensions | |
| Width | 28 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 80 g |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 80 g |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Cyan, Photo black |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 110 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 255.7 kg (563.7 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1218.9 x 1318 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 255.7 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 255.7 kg (563.7 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1218.9 x 1318 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.95 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 255.7 kg |
| OEM code | F9J86A |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 255.7 kg (563.7 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1218.9 x 1318 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP C9452A/70 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet Z 2100/5200/5400Only £112.48 £93.73 -
HP F9J96A/745 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.64 £93.87 -
HP P2V85A/747 Ink cartridge blue chromatic 300ml for HP DesignJet Z 9+Only £148.93 £124.11 -
HP F9J97A/745 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.64 £93.87 -
HP F9K00A/745 Ink cartridge red chromatic 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.64 £93.87 -
HP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.16 £78.47 -
HP 498N6A/738 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.16 £78.47 -
HP F9J66A/728 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.20 £86.83 -
HP P2V86A/747 Ink cartridge gray 300ml for HP DesignJet Z 9+Only £148.93 £124.11 -
HP CH649A/761 Maintenance-kit for HP DesignJet T 7100/7200Only £98.41 £82.01 -
HP 498N4A/738 Ink cartridge black 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.16 £78.47 -
NewHP 498N5A/738 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.16 £78.47 -
HP B3P19A/727 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £89.81 £74.84 -
HP P2V78A/746 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £148.93 £124.11 -
HP B3P21A/727 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £102.54 £85.45 -
HP P2V81A/746 Ink cartridge red chromatic 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £148.93 £124.11 -
HP P2V70A/730 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.36 £130.30 -
HP P2V68A/730 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.36 £130.30 -
HP P2V69A/730 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £170.72 £142.27 -
HP P2V83A/746 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £148.93 £124.11 -
HP B3P23A/727 Ink cartridge foto black 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £89.81 £74.84 -
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan for HP DesignJet T 1100/1200/1300/620Only £89.66 £74.72 -
HP F9J67A/728 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.20 £86.83 -
HP P2V79A/746 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £148.93 £124.11 -
HP P2V82A/746 Ink cartridge foto black 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £148.93 £124.11 -
HP F9J65A/728 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.20 £86.83 -
HP P2V27A/731 Printhead for HP DesignJet T 1700Only £105.11 £87.59 -
HP P2V72A/730 Ink cartridge gray 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.36 £130.30 -
PopularHP 3WX25A/728 Ink cartridge black matt 130ml for HP DesignJet T 830Only £104.20 £86.83 -
BestsellerHP B3P24A/727 Ink cartridge gray 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £89.81 £74.84 -
HP P2V73A/730 Ink cartridge foto black 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.36 £130.30 -
RecommendedHP P2V71A/730 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.36 £130.30
You may also be interested in
| Product |
New
HP F9J86A/744 Printhead black / cyan f...
Only
£110.65
£92.21
|
Hot Product
HP C9451A/70 Ink cartridge photo gray...
Only
£112.48
£93.73
|
Bestseller
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
Only
£89.66
£74.72
|
HP C9448A/70 Ink cartridge black matt...
Only
£112.48
£93.73
|
Popular
HP C9390A/70 Ink cartridge light cyan...
Only
£112.48
£93.73
|
Recommended
HP C9452A/70 Ink cartridge cyan 130ml...
Only
£112.48
£93.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
F9J86A
|
C9451A
|
C9383A
|
C9448A
|
C9390A
|
C9452A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|










