Only
£112.94
£94.12
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
10 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
745 130-ml DesignJet Chromatic Red Ink Cartridge
- Ideal for both graphics and technical applications.
- Ink cartridge
| Printing colours | Chromatic red |
|---|---|
| Colour | red |
| Content (ml) | 130.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | F9K00A |
| EAN | 0725184104633 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Ideal for both graphics and technical applications.
Produce impressive, high-impact graphics—HP chromatic red ink creates eye-catching POP signs and posters. Easily produce a wide range of graphics and technical applications with 130-ml and cost-effective 300-ml Original HP DesignJet ink cartridges.
Produce impressive, high-impact graphics—HP chromatic red ink creates eye-catching POP signs and posters. Easily produce a wide range of graphics and technical applications with 130-ml and cost-effective 300-ml Original HP DesignJet ink cartridges.
Compatible Printers: HP DesignJet Z 5600 PS, HP DesignJet Z 2600 PS
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | F9K00A |
| Printing colours | Chromatic red |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Home |
| Compatibility | HP DesignJet Z2600 PostScript Printer, HP DesignJet Z5600 PostScript Printer |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 210 g |
| Empty weight | 54 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 210 g |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Chromatic red |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 250 g |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Empty weight | 54 g |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 458.5 kg (1010.8 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1501.1 mm (40 x 48 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 458.5 kg |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 458.5 kg (1010.8 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1501.1 mm (40 x 48 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Pallet gross width | 101.6 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross height | 150.1 cm |
| Master (outer) case width | 364 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.22 kg |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Master (outer) case height | 229 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 458.5 kg |
| OEM code | F9K00A |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 458.5 kg (1010.8 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1501.1 mm (40 x 48 x 59.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP C9452A/70 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet Z 2100/5200/5400Only £112.76 £93.97 -
HP CD951A/73 Ink cartridge red chrom. 130ml for HP DesignJet Z 3200Only £112.76 £93.97 -
HP P2V84A/747 Ink cartridge green chromatic 300ml for HP DesignJet Z 9+Only £149.33 £124.44 -
HP F9J96A/745 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.94 £94.12 -
HP P2V87A/747 Ink cartridge Gloss-Enhancer 300ml for HP DesignJet Z 9+Only £149.33 £124.44 -
HP F9J97A/745 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet Z 2600Only £112.94 £94.12 -
HP 498N4A/738 Ink cartridge black 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.40 £78.67 -
NewHP 498N5A/738 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.40 £78.67 -
HP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.40 £78.67 -
HP P2V86A/747 Ink cartridge gray 300ml for HP DesignJet Z 9+Only £149.33 £124.44 -
HP 498N6A/738 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 850Only £94.40 £78.67 -
HP F9J66A/728 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.48 £87.07 -
HP P2V27A/731 Printhead for HP DesignJet T 1700Only £105.38 £87.82 -
HP P2V70A/730 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
HP P2V69A/730 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
HP P2V80A/746 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £163.64 £136.37 -
HP C9380A/72 Printhead gray + black for HP DesignJet T 1100/1200/1300/620Only £102.70 £85.58 -
HP P2V78A/746 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £149.33 £124.44 -
HP B3P19A/727 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £102.84 £85.70 -
PopularHP F9J86A/744 Printhead black / cyan for HP DesignJet Z 2600Only £110.95 £92.46 -
HP B3P20A/727 Ink cartridge magenta 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £102.84 £85.70 -
HP P2V83A/746 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £149.33 £124.44 -
HP P2V68A/730 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
HP F9J67A/728 Ink cartridge cyan 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.48 £87.07 -
HP P2V79A/746 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £149.33 £124.44 -
HP P2V82A/746 Ink cartridge foto black 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £149.33 £124.44 -
HP B3P21A/727 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £90.05 £75.04 -
RecommendedHP F9J65A/728 Ink cartridge yellow 130ml for HP DesignJet T 730/830Only £104.48 £87.07 -
HP P2V25A/746 Printhead for HP DesignJet Z 6/9+Only £106.44 £88.70 -
HP 3WX25A/728 Ink cartridge black matt 130ml for HP DesignJet T 830Only £104.48 £87.07 -
BestsellerHP B3P23A/727 Ink cartridge foto black 130ml for HP DesignJet T 920/930Only £102.84 £85.70 -
Hot ProductHP P2V73A/730 Ink cartridge foto black 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63
You may also be interested in
| Product |
New
HP F9K00A/745 Ink cartridge red chroma...
Only
£112.94
£94.12
|
Bestseller
HP C9451A/70 Ink cartridge photo gray...
Only
£112.76
£93.97
|
Recommended
HP C9448A/70 Ink cartridge black matt...
Only
£112.76
£93.97
|
Popular
HP C9390A/70 Ink cartridge light cyan...
Only
£112.76
£93.97
|
HP C9452A/70 Ink cartridge cyan 130ml...
Only
£112.76
£93.97
|
Hot Product
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
Only
£95.35
£79.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
F9K00A
|
C9451A
|
C9448A
|
C9390A
|
C9452A
|
C9407A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|









