| SKU | LD5EU016G-R6400GDLA |
| EAN | 0843367131587 |
| Manufacturer | Lexar |
| Availability | Y |
Experience Ultra-fast Performance with Next-gen DDR5
Game in Style with Lexar RGB Sync
Designed with Increased Stability and Reliability
Leverages on-board PMIC for a Stable and Quick Power Supply
Keep your Game Cool
Supports Intel XMP 3.0
Rigorously Tested
Keep your Game Cool
Supports Intel XMP 3.0
Rigorously Tested
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.4 V |
| Design | |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Technical details | |
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
|---|---|
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 32 |
| Memory voltage | 1.4 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| On-Die ECC | Yes |
| Backlight | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| CAS latency | 32 |
| Memory voltage | 1.4 V |
| ECC | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 7.9 mm |
| Height | 43.3 mm |