Only
£429.86
£358.22
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
15 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
32GB, DDR5, 5600MT/s, Non-ECC, Unbuffered, DIMM, CL46, 2RX8, 1.1V, 288-pin
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | KVR56U46BD8-32 |
| EAN | 0740617332865 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
ValueRAM, Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Design | |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 4096M x 64 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Features | |
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 4096M x 64 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR5 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31.2 mm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Lenovo 4X71T17935 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 288-pin DIMMOnly £381.91 £318.26 -
Lexar ARES RGB memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 ECCOnly £415.81 £346.51 -
Panasonic FZ-BAZ2216 memory module 16 GB 1 x 16 GBOnly £363.04 £302.53 -
NewKingston Technology FURY Beast 32GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM RGBOnly £388.55 £323.79 -
Lexar ARES RGB memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 ECCOnly £415.81 £346.51 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5200MT/s DDR5 CL40 DIMM RGBOnly £435.37 £362.81 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM RGBOnly £435.37 £362.81 -
BestsellerKingston Technology FURY 32GB 5600MT/s DDR5 CL40 SODIMM (Kit of 2) Impact PnPOnly £440.89 £367.41 -
PopularHP 1XD86AT memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 288-pin DIMM ECCOnly £451.06 £375.88
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£429.86
£358.22
|
New
HP 1XD86AT memory module 32 GB 1 x 32...
Only
£451.06
£375.88
|
Recommended
Kingston Technology FURY 32GB 6400MT/s...
Only
£461.94
£384.95
|
Bestseller
Kingston Technology FURY 32GB 5600MT/s...
Only
£440.89
£367.41
|
Lexar ARES RGB memory module 32 GB 2 x...
Only
£415.81
£346.51
|
Popular
Lexar ARES RGB memory module 32 GB 2 x...
Only
£415.81
£346.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR56U46BD8-32
|
1XD86AT
|
KF564C32RSK2-32
|
KF556S40IBK2-32
|
LD5EU016G-R6400GDWA
|
LD5EU016G-R6400GDLA
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
HP
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Lexar
|
Lexar
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC
|
Notebook
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|


