Only
£127.40
£106.17
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
108 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+ 3m Direct Attach Copper Cable
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | J9283D |
| EAN | 0190017246031 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 117.9 g |
| Cable length | 3 m |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 3 m |
| Weight (imperial) | 0.136 kg (0.3 lbs) |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.136 kg (0.3 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco SFP-H25G-CU1M= InfiniBand/fibre optic cable 1 m SFP28Only £107.36 £89.47 -
Cisco SFP-10G-AOC3M= InfiniBand/fibre optic cable 3 m SFP+ OrangeOnly £173.29 £144.41 -
Cisco Meraki 10GSFP+Cu 3m InfiniBand/fibre optic cable SFP+Only £126.79 £105.66 -
Cisco 2m SFP+ InfiniBand/fibre optic cable SFP+Only £173.26 £144.38 -
Cisco SFP+, 1m InfiniBand/fibre optic cable SFP+Only £173.26 £144.38 -
Cisco SFP-H25G-CU1.5M= InfiniBand/fibre optic cable 1.5 m SFP28 Black, GreyOnly £107.36 £89.47 -
Cisco STACK-T4-1M= InfiniBand/fibre optic cable Black, GreyOnly £186.67 £155.56 -
Cisco SFP-H25G-CU5M= InfiniBand/fibre optic cable 5 m SFP28 BlackOnly £157.78 £131.48 -
Hot ProductCisco SFP-H25G-CU2M= InfiniBand/fibre optic cable 2 m SFP28Only £107.39 £89.49 -
Cisco SFP-H25G-CU3M= InfiniBand/fibre optic cable 3 m SFP28 BlackOnly £108.13 £90.11 -
RecommendedCisco StackWise-480, 1m InfiniBand/fibre optic cableOnly £189.55 £157.96 -
PopularCisco CAB-SPWR-150CM= InfiniBand/fibre optic cable 1.5 m BlackOnly £177.36 £147.80 -
BestsellerHPE Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+ 1m Direct Attach Copper CableOnly £114.06 £95.05
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+...
Only
£127.40
£106.17
|
Cisco 2m SFP+ InfiniBand/fibre optic c...
Only
£173.26
£144.38
|
Recommended
Cisco SFP-10G-AOC3M= InfiniBand/fibre...
Only
£173.29
£144.41
|
Hot Product
Cisco CAB-SPWR-150CM= InfiniBand/fibre...
Only
£177.36
£147.80
|
Popular
Cisco StackWise-480, 1m InfiniBand/fib...
Only
£189.55
£157.96
|
Cisco SFP+, 1m InfiniBand/fibre optic...
Only
£173.26
£144.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9283D
|
SFP-10G-AOC2M=
|
SFP-10G-AOC3M=
|
CAB-SPWR-150CM=
|
STACK-T1-1M=
|
SFP-10G-AOC1M=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Cable type |
DAC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|








