Only
£167.21
£139.34
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
17 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
QSFP, OM4, 50 μm, 100 Gigabit, 1m
- Hot-swappable input/output device that plugs into a 100G Gigabit Ethernet Cisco QSFP port
- Interoperable with other IEEE-compliant 100GBASE interfaces where applicable
- Certified and tested on Cisco QSFP-100G ports for superior performance, quality, and reliability
- High-speed electrical interface compliant to IEEE 802.3bm
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| SKU | MA-CBL-100G-1M |
| EAN | 0810979016182 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
The Cisco® 100GBASE Quad Small Form-Factor Pluggable (QSFP) portfolio offers customers a wide variety of high-density and low-power 100 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, high-performance computing networks, enterprise core and distribution layers, and service provider applications. The QSFP-100G modules are our new generation of 100G transceiver modules solution based on a QSFP form factor.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 1 m |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 1 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Networking standards | IEEE 802.3bm |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco 5m SFP+ InfiniBand/fibre optic cable SFP+Only £214.18 £178.48 -
Nvidia MCP1600-E003E26 InfiniBand/fibre optic cable 1 m QSFP28 BlackOnly £198.10 £165.08 -
Cisco 10m SFP+ InfiniBand/fibre optic cable SFP+Only £214.21 £178.51 -
Cisco SFP-10G-AOC3M= InfiniBand/fibre optic cable 3 m SFP+ OrangeOnly £175.03 £145.86 -
Cisco QSFP-H40G-CU3M= InfiniBand/fibre optic cable 3 m QSFP+Only £206.36 £171.97 -
RecommendedCisco SFP-H25G-CU5M= InfiniBand/fibre optic cable 5 m SFP28 BlackOnly £159.35 £132.79 -
Cisco STACK-T3A-1M= InfiniBand/fibre optic cable MetallicOnly £190.69 £158.91 -
BestsellerCisco StackWise-480, 1m InfiniBand/fibre optic cableOnly £191.48 £159.57 -
Hot ProductCisco STACK-T4-1M= InfiniBand/fibre optic cable Black, GreyOnly £188.54 £157.12 -
PopularCisco CAB-SPWR-150CM= InfiniBand/fibre optic cable 1.5 m BlackOnly £179.15 £149.29 -
Cisco Meraki MA-CBL-100G-3M InfiniBand/fibre optic cable QSFP BlackOnly £245.48 £204.57
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Cisco Meraki MA-CBL-100G-1M InfiniBand...
Only
£167.21
£139.34
|
Hot Product
Cisco QSFP-H40G-CU3M= InfiniBand/fibre...
Only
£206.36
£171.97
|
Popular
Cisco 10m SFP+ InfiniBand/fibre optic...
Only
£214.21
£178.51
|
Cisco 5m SFP+ InfiniBand/fibre optic c...
Only
£214.18
£178.48
|
Cisco SFP-10G-AOC3M= InfiniBand/fibre...
Only
£175.03
£145.86
|
Bestseller
Cisco CAB-SPWR-150CM= InfiniBand/fibre...
Only
£179.15
£149.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MA-CBL-100G-1M
|
QSFP-H40G-CU3M=
|
SFP-10G-AOC10M=
|
SFP-10G-AOC5M=
|
SFP-10G-AOC3M=
|
CAB-SPWR-150CM=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|


